E martë, 24 Maj, 2022

Disney po ribën filmin e ‘Borëbardhës’, por pa 7 xhuxha

spot_img
- Advertisement -

Disney ka marrë përsipër të ribëjë film “Borëbardhën…”, por puna ka ngecur diku. Aktorë të ndryshëm, një prej tyre Peter Dinklage e ka akuzuar kompaninë se po ndjek stereotipet e vjetra e se po i përforcon ato. Kjo akuzë lidhet me përfshirjen dhe trajtimin në film personazheve me nanizëm.

“Për të shmangur përforcimin e stereotipeve nga filmi origjinal i animuar, ne po ndjekim një qasje të ndryshme me këta shtatë personazhe dhe jemi konsultuar me anëtarët e komunitetit të njerëzve me nanizëm”, tha një zëdhënës në një deklaratë për Hollywood Reporter, të martën e djeshme.

- Advertisement -

Borëbardha edhe zgjedhur një vajzë latine dhe e njëjta logjikë duhet ndjekur edhe të mos stereotipizuar miqtë e saj, 7 xhuxhat.

Studio gjithashtu pretendon se ka punuar për riimagjinimin e 7 personazheve xhuxhë që në fazat e hershme të prodhimit.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Momente tmerri në kopshtin zoologjik, vogëlushja bie në strofkën e arinjve

Momente paniku në një kopësht zoologjik ku një vajzë e vogël ra brenda një...

E dhimbshme: Hyn për t’u larë, vdes një fëmijë në kanalin e “Ibër Lepencit” në Mitrovicë

Një fëmijë (i mitur) është gjetur pa shenja jete në kanalin e “Ibër Lepencit”...

Pse është e rëndësishme që fëmijët të mbajnë syze dielli në plazh?

Rrezet UV me të dyja tipet A dhe B mund të jenë shumë të...

Detajet që nuk duhet t’i harroni kurrë kur ekspozoni në diell fëmijën tuaj

Kërkoni hije për fëmijën tuaj. Planifikoni aktivitetet e brendshme për të qëndruar brenda gjatë pjesëve...