E premte, 24 Mars, 2023

Disa nga karakteristikat e zhvillimit të dëgjimit tek bebi juaj

- Advertisement1-

Monitorimi i zhvillimit të dëgjimit të bebit tuaj mund të jetë i rëndësishëm për vitin e parë pas lindjes.

Këtu është një periudhë kohore e asaj që mund të prisni në zhvillimin e tyre të dëgjimit shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

0-2 muaj – Dëgjimi i bebit suaj është zhvilluar plotësisht.

3 muaj – Kjo është përafërsisht kur ju mund të prisni që bebi juaj të ketë ndonjë formë reagimi ndaj tingujve, kjo zakonisht është në formën e imitimit të tingullit, mund të prisni që ata të gurgullojnë ose të bashkohen si përgjigje ndaj zërit tuaj ose tingujve të tjerë.

6 muaj – Ky moment historik i dëgjimit është kur bebi juaj do të jetë më i përgjegjshëm ndaj tingujve, ata mund të përpiqen të imitojnë tinguj që nuk janë të njohur.

- Advertisement -

12 muaj – Pika kryesore për të dëgjuar, fëmija juaj tani mund të njoh dhe t’i përgjigjet tingujve.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...