E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Disa këshilla për të forcuar imunitetin e fëmijëve

- Advertisement -

Prindërit shpesh pyesin pediatrin pse fëmijët e tyre janë vazhdimisht të sëmurë, duke pasur frikë nga të ashtuquajturat.

Sistemi imunitar i fëmijëve nuk është mjaftueshëm i zhvilluar, kështu që ata kanë më shumë gjasa të vuajnë nga infeksionet virale dhe bakteriale, transmeton lajmi.net.

- Advertisement -

Për të forcuar imunitetin e tyre, atëherë është i domosdoshëmedhe mënyra e duhur e të ushqyerit.

Rregullimi i orarit

Për të forcuar imunitetin e fëmijëve duhet t’u sigurohet një jetë e rregullt, gjumë i mjaftueshëm, sepse fëmijët kanë nevojë për gjumë që të rriten dhe të pushojnë nga aktivitetet e përditshme. Fëmijët parashkollorë kanë nevojë për 10 orë gjumë në ditë, dhe fëmijët më të mëdhenj dhe të rriturit kanë nevojë për 7-8 orë. Marrja e lëngjeve të mjaftueshme: ujë, qumësht, lëngje të freskëta natyrale, shmangien e lëngjeve të gazuara, frutat dhe perimet e freskëta janë burimet më të mira të vitaminave dhe antioksidantëve.

- Advertisement -

Ushqeni me yndyrna të mira

Disa lloje të frutave dhe perimeve janë treguar se rrisin funksionin imunitar. Nga frutat janë luleshtrydhet, grejpfruti i kuq, boronicat, kajsitë, bananet, kurse nga perimet domatet, brokoli, spinaqi, karotat, kungulli, qepa dhe hudhra, reduktojnë ëmbëlsirat, sepse sheqernat kanë një efekt imunosupresiv, duke ulur numrin e leukociteve dhe prodhimin e antitrupave.

Fëmijët gjithashtu duhet të marrin mjaftueshëm të ashtuquajturat yndyrna të mira në formën e vajit të ullirit ose peshkut të detit si burim i acideve yndyrore të pangopura omega-3 dhe të minimizojnë vaktet në formën e ushqimit të shpejtë. Ata gjithashtu duhet të kenë pesë vakte në ditë, të ndara në tre vakte kryesore dhe dy vakte. Mund të shtohen suplemente, preparate që përmbajnë një raport të mirëbalancuar të më shumë vitaminave dhe mineraleve.

- Advertisement -

Është e rëndësishme që fëmijët të kenë mjaftueshëm aktivitet fizik, të paktën gjysmë ore në ditë. Rekomandimi i OBSH-së për fëmijët e moshës 5 deri në 17 vjeç është që të kenë të paktën 60 minuta aktivitet fizik gjatë ditës.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...