E martë, 28 Mars, 2023

Dieta ushqyese për nënat pas lindjes së fëmijës, ja çfarë është e rëndësishme të merrni

- Advertisement1-

Për nëntë muaj, ushqimin që keni ngrënë ishte për dy veta. Por pasi të lindni, dieta juaj është po aq e rëndësishme.


Ndihmoni trupin tuaj të shërohet dhe të krijon energjinë që ju duhet për t’u kujdesur për vogëlushin tuaj.

- Advertisement -

Njihni nevojat tuaja ushqyese që të mund të qëndroni të shëndetshme ndërsa rritni fëmijën tuaj shkruan WebMD, përcjell Gazeta Shneta.

Thuhet se pas lindjes, shumica e nënave kanë nevojë midis 1.800 dhe 2.200 kalorive çdo ditë.

Në çdo vakt, mbushni gjysmën e pjatës tuaj me fruta dhe perime. Gjysma tjetër duhet të përfshijë kokrra të tëra si orizi kafe, bukë me drithëra integrale ose tërshërë.

- Advertisement -

Mundohuni të kufizoni ushqimet e paketuara, të përpunuara dhe pijet që janë të pasura me sheqer, yndyrë të ngopur dhe gjëra e kriposura shumë.

Ju gjithashtu duhet të merrni mjaftueshëm:

– Proteina: Ushqimet si fasulet, ushqimet e detit, mishi i thatë, vezët dhe produktet e sojës janë të pasura me proteina, të cilat ndihmojnë trupin tuaj të shërohet nga lindja.

- Advertisement -

– Kalciumi: Do t’ju duhet 1.000 miligram dhe rreth tre gota të qumështit me pak yndyrë – çdo ditë.

– Hekuri: Kjo lëndë ushqyese ndihmon trupin tuaj të krijojë qeliza të reja të gjakut, gjë që është veçanërisht e rëndësishme nëse keni humbur shumë gjak gjatë lindjes.

– Mishi i kuq dhe i shpendëve janë të pasura me hekur. Pavarësisht nëse hani mish ose merrni suplemente, kërkesa ditore për gratë gjidhënse është 9 mg në ditë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...