E shtunë, 1 Tetor, 2022

Dhurata për Vitin e Ri për fëmijët në shkollë: Çfarë duhet dhënë një vajze dhe një djali

- Advertisement -

Ne nuk kishim kohë për t’u kthyer prapa dhe vjeshta e artë hoqi fletët e fundit të thata dhe i dorëzoi frenat e magjistares së bardhë të borës.

Dëbora e parë e argjendtë tashmë po tjerrnin sipër, dhe acarimi i mëngjesit mbulonte gjithçka rreth me një kore koreane.

- Advertisement -

Duke kaluar, nuk duket të vërehemi mrekulli të vogla dimri – modele në dritare, pellgje të ngrira, grupe të hirit malor nën një kapak me dëborë.

Në fund të fundit, të gjithë kohën e lirë që japim për përgatitjet për festat e Vitit të Ri dhe mendimet tona të shkathëta qëndrojnë vetëm rreth blerjeve të shumta, dhuratave dhe tryezës bujare festive. Por pa marrë parasysh se si nuk bëhemi të përgatitur me përgatitjet para pushimeve, fëmijët me padurim më të madh janë duke pritur për Vitin e Ri me një bollëk të kutive të ndritshme nën pemë. Ata me zell shkruajnë letra At Frost, duke shpresuar për një ëndërr dhe pa ndihmën e mamasë rreth shtëpisë duke dyshuar përfshirjen e saj në Vitin e Ri magjike. Dhe prindërit nuk kanë asgjë tjetër për të bërë, por zgjedhin dhe paraqesin dhuratat më interesante dhe më të mirëpritura për Vitin e Ri për fëmijët. Në fund të fundit, të gjithë djemtë dhe vajzat, pa përjashtim, i konsiderojnë ditët në kalendar, mësojnë poezi dhe këngë të këndshme për të marrë dhuratën e lakmuar të tyre në kopsht, në shkollë ose në shtëpi në bredh të ndezur.

Është koha të kuptojmë se si të zgjedhim dhuratën më të mirë për një fëmijë 1, 4, 7 dhe 9-11 vjet për Vitin e Ri … Për aq kohë sa paratë ende nuk janë shpenzuar dhe fëmija nuk është i zhgënjyer nga surpriza e dështuar.

- Advertisement -

Dhuratë e pazakontë për djalin për Vitin e Ri

Zgjedhja e një dhuratë për një fëmijë – një nxënës i një shkolle ose nxënësi i një kopshti, nuk është e vështirë dhe të zhytet në fëmijëri dhe të bëhet i hutuar para një zgjedhjeje të madhe. Dolls, makina, designers, tableta, zyra, qëndisje, libra, aeroplanë, pistoleta, topa, scooters … Nga një larmi e tillë, koka do të shkojë përreth. Mënyra e vetme për të ndaluar të menduarit në mënyrë primitive dhe të zgjidhni dhuratën më të pazakontë për djalin në Vitin e Ri.

Nëse fëmija ka një veshin muzikore ose një zë të mirë, jepni atij një sintetizues për fëmijë, një kitarë të vogël ose një mikrofon-karaoke me këngë nga karikaturat dhe përrallat;
Boys-nezedament mund të blejnë çdo pajisje sportive: një mur suedez, një trampoline të vogël, një top lëkure apo çizme në modë;

- Advertisement -

Një shpikës i vogël duhet të vendosë nën pemën e Krishtlindjes një sërë arkitektesh të rinj, një kuti me pajisje për eksperimente kimike, një set për asamblenë e vet të robotit;

Djali më i vjetër është paraqitur më së miri me syze të realitetit virtual, një mouse cool wireless, një disk me një lojë kompjuterike popullore ose një timon kompjuteri;

Në disa raste, një dhuratë e pazakontë për një djalë për Vitin e Ri mund të jetë një aeroplan i kontrolluar nga radio, një hekurudhë e menaxhuar, një koleksion i modeleve të makinave.

Një djalë shumë i vogël mund të blihet si një dhuratë e një llambë drite të ndritshme në formën e një kafshe apo karakteri të dashur, si dhe një orë alarmi karikaturë me një rekord të këngëve të mira qetësuese “gjatë natës”.
ad

Çfarë mund të jepni një vajze për Vitin e Ri

Ndryshe nga djemtë praktikë, vajzat emocionale janë të rëndësishme jo vetëm që mbushin dhuratën e Vitit të Ri, por edhe një mënyrë për ta marrë atë. Në një kohë magjike të realizimit të dëshirave, prindërit duhet të kujdesen që kukull e shumëpritur (libri, stroller, vegël, kozmetikë, etj.) I është paraqitur fëmijës në mënyrën më të papritur.
Në një pako druri nga Postimi i Santa Claus. Për ta bërë këtë, mjafton të mungojë vetë, të vendosë një dhuratë në pragun e derës dhe të telefonojë një derë zileje. Dhe pas – të çuditshme, thirrni vajzën time për të hapur derën për Santa Claus.

Duke luajtur “hot-ftohtë”. Ju mund ta ftoni vajzën (dhe djalin) për të gjetur një dhuratë të tyre duke përdorur këshilla të pakta të prindërve.

Një kërkim super në prag të Vitit të Ri. Ftoni vajzën për të kryer detyrat e shënuara në shënimet. Gjurma e parë që varet në pemë do të tregojë se ku mund të shikoni për të dytën, etj. Lidhja e fundit do të jetë një tregues i vendndodhjes së dhuratës. Për shembull:

“Shikoni nën pemën!”

Në kërkim të thesarit. Prindërit mund të paracaktojnë dhe në kohën e duhur japin udhëtarit të tyre të preferuar një hartë me simbolet e disa sendeve në apartament dhe një kryq të kuq që tregon për një thesar të shumëpritur.

Kini besim, madje edhe shtëpia më e thjeshtë kukull, e dhuruar për Vitin e Ri në këtë mënyrë, do të bëjë një përshtypje të pashlyeshme për çdo vajzë.

Një dhuratë për Vitin e Ri për fëmijët nuk është vetëm realizimi i një ëndrre të vogël, por edhe një premtim për një humor të gëzueshëm të fëmijës për të gjitha pushimet dhe një nxitje për sjellje të mirë deri në vitin e ardhshëm. Dhe gjithashtu – një lloj manifestimi i dashurisë prindërore për fëmijët e adhuruar. Zgjedhja e një dhuratë për një fëmijë në shkollë ose në një çerdhe, vlen të jesh jashtëzakonisht i kujdesshëm për të mos mashtruar pritjet e një ëndërrimtari të vogël. Dhe nuk ka rëndësi se kush është dhurata: një djalë nga 1-4 vjeç ishte 7-11 vjeç për një vajzë. Dhurata për Vitin e Ri nuk duhet të jetë shumë e shtrenjtë, duhet të jetë e pazakontë, origjinale, e dëshirueshme dhe e shumëpritur!

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...