E premte, 7 Tetor, 2022

Dhuna ndaj mësuesve prek 1 në 4 shkolla gjermane

Një studim mbi dhunën në shkollat gjermane përfundoi me rezultate që kreu i një sindikate të madhe mësuesësh i quajti “tronditëse”.


Ai tha se prindërit dhe fëmijët janë të dy, pjesërisht, fajtorë për sulmet.

- Advertisement -

Dhuna fizike kundër mësuesve ka ndodhur në rreth një të katërtën e shkollave të Gjermanisë në pesë vitet e fundit, sipas një studimi të ri nga instituti i votimit i Forsa.

Studimi, i drejtuar nga VBE, një nga sindikatat më të mëdha të mësuesve të Gjermanisë, zbuloi gjithashtu se mësuesit në gjysmën e shkollave, ishin kërcënuar ose fyer me gojë dhe se mësuesit në rreth një në pesë shkolla kishin qenë viktima të bullizmit dhe kërcënimeve online.

“Rezultatet janë aq sa të qarta, aq edhe tronditëse,” tha shefi i VBE Udo Beckman. “Kjo … edhe një herë nënvizon se sa e rëndësishme është kjo temë [e dhunës në shkollë]”.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori nga Drenasi i jashtëzakonshëm, nxjerr në pah talentin për pikturë të personave me aftësi të veçanta

Piktori nga Drenasi, Nazmi Heta po bënë një punë të madhe në Shoqatën Handikos...

Komuna e Drenasit shpall 10 vende të lira për mësimdhënës (Konkursi)

omuna e Drenasit ka shpall konkurs për pranimin e 10 mësimdhënësve të rinj. Konkursi është...

Berat Buzhala: Të japë dorëheqje Arbërie Nagavci

Gazetari Berat Buzhala ka thënë se nga Qeveria duhet të japin dorëheqje edhe ministrja...

Dokument: Ky është kallëzimi penal kundër ministrit Murati për pagat e mësuesve

Deputeti i PDK-së, njëherësh shefi i GP të kësaj partie, Abelard Tahiri, ka bërë...