E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Deri në moshën 1 vjeçare nuk rekomandohet që bebet të konsumojnë mjaltin, kjo është arsyeja

- Advertisement -

Mjaft i shiijshëm dhe i dobishëm për shëndetin e fëmijës suaj – mjalti, i cili nxirret nga nektari është një nga dhuratat më të mira të natyrës.

Të mirat e mjaltit, zakonisht fillojnë të konsumohet pas vitit të parë tek bebet, pasi ai përmban endospore që mund të jetë toksike dhe të shkaktoj probleme në organizmin e bebit tuaj shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Benefitet që vijnë nga mjalti janë:

-Vitamina dhe minerale: Shumë vlera ushqyese në një produkt të vetëm.

-Mbron mëlçinë: Vetitë e mjaltit janë aq të fuqishme sa ndihmojnë mëlçinë të kontrollojë nivelin e sheqerit në gjak.

- Advertisement -

-Veti shëruese: Ndihmon në kollitje dhe ftohje dhe shërimin e plagëve dhe djegieve.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...