E mërkurë, 29 Mars, 2023

Deri në moshën 1 vjeçare nuk rekomandohet që bebet të konsumojnë mjaltin, kjo është arsyeja

- Advertisement1-

Mjaft i shiijshëm dhe i dobishëm për shëndetin e fëmijës suaj – mjalti, i cili nxirret nga nektari është një nga dhuratat më të mira të natyrës.

Të mirat e mjaltit, zakonisht fillojnë të konsumohet pas vitit të parë tek bebet, pasi ai përmban endospore që mund të jetë toksike dhe të shkaktoj probleme në organizmin e bebit tuaj shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Benefitet që vijnë nga mjalti janë:

-Vitamina dhe minerale: Shumë vlera ushqyese në një produkt të vetëm.

-Mbron mëlçinë: Vetitë e mjaltit janë aq të fuqishme sa ndihmojnë mëlçinë të kontrollojë nivelin e sheqerit në gjak.

- Advertisement -

-Veti shëruese: Ndihmon në kollitje dhe ftohje dhe shërimin e plagëve dhe djegieve.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...