E diel, 7 Gusht, 2022

Darka e thjeshtë – Pite meksikane me pulë dhe speca

- Advertisement -

Shija që i ka munguar kuzhinës tuaj.

Nganjëherë po që është problem të gjesh gatimin e duhur për darkë, shkruan lajmi.net.

- Advertisement -

Është edhe më e vështirë kur nuk keni as kohë mjaftueshëm për të përgatitur diçka të shijshme, por kjo recetë do të jetë shpëtimi juaj!

Me pak përbërës dhe një kohë përgatitje të shkurtër, për juve kemi sjellur recetën e piteve meksikane me pulë dhe speca.

Përbërësit:

- Advertisement -

1 fileto pule,

1 qepë,

2 speca,

- Advertisement -

kripë,

piper,

300 g miell,

150 ml ujë,

20 ml vaj,

fryrës burimi.

Përgatitja:

Formojmë brumin me miell, fryrës, kripë dhe vaj ulliri.

I hapim petë të holla me trashësi 2-3 mm dhe i lëmë mënjanë. Presim imët qepën, specat dhe pulën.

I skuqim në tigan të nxehur për disa minuta, e rregullojmë shijen me kripë dhe piper.

Pjekim pitet në tigan nga njëra anë, i mbushim te gjysma e tyre , shtojmë djathë dhe e palosim .

E pjekim mirë nga të dyja anët dhe e shërbejmë të ngrohtë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nga Klodiana Geaga: Mësimdhënës, asnjëherë mos kritikoni nxënësit për gabimet e bëra!

Gabimet e nxënësve nuk duhen kritikuar. Mos i lejoni nxënësit të përdorin korrektorin për të...

Emocionuese: Mësuesi Shaban Gashi pensionohet, nxënësit dhe kolegët i bëjnë një organizim madhështor

Pensionimi i mësuesit është një moment tejet i vështirë. Mësuesit Shaban Gashi i kanë bërë...

Mësuesja Ilirjana Mehaj: Nga pandemia fituam eksperiencën e mësimit online

Teksa nxënësit në Kosovë i janë rikthyer këtë vit bankave të shkollës me orar...

Dallimi mes një diplome të Oxford-it dhe një të UP-së është 873 vjet studim – dhe diçka më tepër

Nga Lirim Mehmetaj Rasti i fundit i mospranimit të një doktorante të Oxfordit si asistente...