E enjte, 9 Shkurt, 2023

Çrregullimet e të ngrënit gjatë shtatzënisë, me këto ndërlikime mund të përballet foshnja juaj

- Advertisement -

Çrregullimet në të ngrënë, si anoreksia dhe bulimia mund të ndikojnë negativisht në aftësinë tuaj për të ngelur shtatzënë.


Një studim bëri të ditur se gratë që kanë përjetuar më parë anoreksi ose bulimi ishin pothuajse të predispozuara për të marrë mbështetje nga ana e ekspertëve shëndetësor në lidhje me shqetësimet që kishin të bëjnë me pjellorinë e tyre shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Megjithatë, studimet tjera kanë zbuluar se gratë me çrregullime në të ngrënë nuk kanë domosdoshmërisht gjasa të përjetojnë infertilitet.

Si ndikojnë çrregullimet e të ngrënit në shtatzëni dhe lindje?

Çrregullimet në të ngrënë mund të ndikojnë në shtatzëni dhe lindje.Një çrregullim aktual i të ngrënit mund të vë në rrezik shëndetin e fetusit, por edhe të nënës.

- Advertisement -

Rreziqet që ndërlidhen me shëndetin e foshnjes janë:

-Aborti,

-Lindja e parakohshme,

- Advertisement -

-Peshë e ulët e foshnjes,

Ndërkohë që, tek nëna kemi këto ndërlikime:

-Dehidratim,

-Probleme me zemrën,

-Depresioni gjatë dhe pas shtatzënisë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...