E shtunë, 16 Janar, 2021

Cila është stina në të cilën fëmijët rriten më shumë?

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Të gjithë e duan këtë stinë!


Edhe pse ndryshimet klimatike nuk kanë efekt në rritjen e fëmijës, stinët kanë. Fëmijët rriten vazhdimisht sa që nganjëherë na duket se po ndodhë shumë shpejtë, por nganjëherë, ata po ndodhë me të vërtetë, shkruan lajmi.net.

Në stinën e verës dhe pranverës, fëmija rritet dukshëm më shumë se në vjeshtë apo dimër. Gjithashtu, fëmijët prodhojnë më shumë hormon të rritjes gjatë orëve të para të gjumit më shumë se sa ditën.

Prandaj, është e rëndësishme që fëmijët të flenë mirë.

Gjithashtu, hovin e rritjes, fëmijët e kanë para, ose në fillimet e adoleshencës. Kjo ndryshon për vajzat dhe djemtë.

Vajzat hovin e rritjes e kanë mes moshave 9-13 vjeç, ndërsa djemtë 13-15 vjeç. Është e rëndësishme që në këtë kohë fëmija të jetë duke fjetur mirë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kujdes! Fotot e fëmijëve që nuk duhet t’i postoni kurrë në rrjetet sociale

Vitet e fundit, prindërit kanë një tendencë gjithnjë e në rritje për të postuar...

Historia tragjike e nënës me 4 fëmijë, vdes 11 ditë pasi lind vajzën

Një 31-vjeçare ka ndërruar jetë disa ditë pasi lindi fëmijën e katërt duke lënë...

Pa e ditur, vogëlushi mbante në sirtatin e tij kopertinën më të shtrenjtë në botë

Një kopertinë e artistit belg Hergé, me në qendër reporterin Tintin, që iu dhurua...

VIDEO simpatike që tregon sa shumë qeni e do një fëmijë

Kush është miku, apo shoku më i mirë i njeriut? Qeni, me siguri. Qeni...