E diel, 7 Gusht, 2022

Çfarë është prindërimi helikopter? Dhe a përfiton vërtet fëmija juaj?

- Advertisement -

Ka shumë lloje të prindërimit që zgjidhni për të monitoruar rritjen dhe zhvillimin e të voglit tuaj.

Ndërsa disa prindër mund të zgjedhin të përfshihen më shumë, do të ketë edhe nga ata që i lënë fëmijët e tyre të bëjnë gabime dhe të mësojnë prej tyre. Nëse po pyesni se cili stil mund t’ju përshtatet më shumë, atëherë lexoni më tej për të ditur më shumë rreth një stili shumë të debatuar të njohur si prindërimi helikopter.

- Advertisement -

Nuancat e prindërimit helikopter

Prindërimi helikopter është një qasje ku nëna ose babi janë jashtëzakonisht të përfshirë në jetën e fëmijës së tyre. Ata do të bënin gjithçka munden për të qenë mbështetës për çdo projekt, çdo detyrë dhe çdo përpjekje që ndërmerr fwmija i tyre. Kjo përfshin hedhjen e një vështrimi të fshehtë mbi shpatullën e djalit tuaj ndërsa ai bën detyrat e shtëpisë ose kur ndihmoni vajzën tuaj me projektin e saj shkencor. Kjo është një qasje shumë praktike ku prindërit nuk i lënë kurrë fëmijët e tyre të eksplorojnë aktivitete ose të studiojnë në mënyrë të pavarur.

Ana negative e këtij stili prindërimi

- Advertisement -

Shpesh herë prindërit kanë frikë se prindërimi me rreze të lirë mund të lejojë që edhe fëmija i tyre të bëhet shumë i pavarur shumë shpejt. Dhe ata e shohin prindërimin helikopter si një mënyrë për të larguar pengesat në rrugën e fwmijws së tyre shumë kohë përpara se të përballen me to. Ndërsa fëmija juaj mund të shpëtohet nga lëndimi dhe zhgënjimi, ajo që disa prindër nuk e kuptojnë është se dështimet e vogla në fillim të jetës gjithashtu mund të ndërtojnë karakterin e tyre. Ato mund të përmirësojnë qasjen e një fëmije për të bërë gabime dhe t’i ndihmojnë ata të rimarrin një test me vendosmëri ose të ribëjnë një detyrë derisa të jenë triumfues.

Pasojat negative të prindërimit afatgjatë helikopter mund të jenë po aq të dëmshme, sa ata nuk janë në gjendje të menaxhojnë aspekte të jetës së tyre pa mbështetjen e prindërve. Pra, ndoshta duhet të mendoni për llojin e personit që dëshironi që fëmija juaj të jetë një ditë dhe të zgjidhni një qasje prindërore që mund t’i ndihmojë ata të rriten në të rinj të vendosur, të ndërgjegjshëm dhe të sjellshëm.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Pse të porsalindurit duhet të marrin vitaminë K

Shumica e të porsalindurve marrin vaksinën e parë të hepatitit B në spital, dhe...

5-vjeçarja shqiptare me shkallë inteligjence mbi normalen, di kryeqytetet, flamujt dhe alfabetet

Suela Kodraliu është vogëlushja 5-vjeçare nga Ferizaj që i ka manhitur të gjithë me...

Lajm i mirë për shtesat e fëmijëve, e jep ministri i Financave

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, njofton se vetëm këtë muaj skemës...

Suela Kodraliu, 5 vjeçarja nga Ferizaji me aftësi të jashtëzakonshme

Është një nga fëmijët e rrallë në Kosovë, kjo për faktin që ka një...