E mërkurë, 29 Mars, 2023

Ç’duhet të bëni kur fëmija dëshiron të hajë ëmbëlsira gjatë gjithë kohës

- Advertisement1-

Konsumi i tepërt i sheqerit lidhet me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 dhe mbipeshës, madje edhe te fëmijët.


Gjithashtu, konsumimi i shumë ëmbëlsirave mbush barkun e vogël të fëmijëve, duke lënë më pak hapësirë ​​për ushqimet për të cilat trupi i tyre ka nevojë.

- Advertisement -

Nëse një ëmbëlsirë e vogël mund të jetë padyshim pjesë e një jetesë të shëndetshme, fëmijët nuk duhet të hanë më shumë se gjashtë lugë çaji sheqerna të shtuar në ditë. Prindërit luajnë një rol të rëndësishëm prandaj duhet të ndiqni disa rregulla se si të silleni me to.

Kufizoni ëmbëlsirat në shtëpinë tuaj

Nëse dollapi i kuzhinës është me lloje të ndryshme ëmbëlsirash, fëmija ka shumë të ngjarë t’i dëshirojë këto ushqime. Në vend të tyre, mbusheni raftin me ushqime të tilla si perime, fruta, drithëra, kos dhe arra të pakripura.

- Advertisement -

Vendos rregulla

Si prindër keni përgjegjësinë të vendosni bazat për një dietë të shëndetshme. Mos vendosni rregulla të rrepta por mund të bini dakord për një ëmbëlsirë të vogël në ditë ose gjatë javës dhe t’i lini fëmijët t’i konsumojnë.

Shpërqendrojeni fëmijën

- Advertisement -

Kur fëmija këmbëngul tek ëmbëlsirat, shpërqendrojeni me një enigmë, një vizatim apo një shëtitje. Dëshira e tij për ëmbëlsira do të kalojë, sepse nuk është uri e vërtetë, por mërzi.

Mos ofron ëmbëlsira si shpërblim

Mos përdorni ëmbëlsirat për ta ngushëlluar fëmijën ose për ta shpërblyer për sjelljen e tyre të mirë. Ndërsa rritet, sa herë ndihet i trishtuar, ai do të dëshirojë sheqer. Në vend të kësaj, shpërblejeni fëmijën me përqafime, fjalë të mira.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...