E enjte, 22 Prill, 2021

SHKOLLA

Mënyra se si uleni kur jeni të ftuar në shtëpinë e dikujt mund të tregojë shumë për personalitetin tuaj

Të gjithë janë të ndryshëm. Dhe psikologët vazhdojnë të na kujtojnë për këtë fakt. Testi i sotëm do t’ju tregojë shumë për veten tuaj bazuar...

Shkollat, më pak të rrezikuara. Studimi zbulon se ku infektohen shumica e gjermanëve

Shumica e infektimeve me Corona në Gjermani ndodhin në mjedise private ose në azile të moshuarish. Strehimet e refugjatëve përballen me rrezik më të...

Modelet e hapjes së shkollave në Europë

Fëmijët do të dëmtoheshin më shumë nëse nuk kthehen në shkollë muajin e ardhshëm sesa nëse preken nga koronavirusi. Sugjerimin e bën kreu i ekspertëve...

​Si dhe kur duhen përdorur maskat kundër COVID-19 nga nxënësit

Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Tiranë dhe UNICEF-i rekomandon që përdorimi i maskës nga fëmijët varet nga mosha e tyre dhe situata...

Ministria e Arsimit jep udhëzimet për fillimin e vitit të ri shkollor, prezantohen tre skenarët

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka dhënë udhëzimet e përgjithshme për fillimin e vitit shkollor 2020/2021 në kushtet e kujdesit ndaj pandemisë COVID -19. Në...

Si mund të jepni mësim në mënyrë efektive duke mbajtur një maskë në fytyrë?

Në pamje të parë, mbajtja e maskës është një problem shumë i madh, sepse nxënësit duhet të shikojnë shprehitë e fytyrës së mësuesit, për...

Rifillimi i shkollave në shtator, sa të sigurt janë fëmijët?-ja ç’thonë pediatrit

Rikthimi i fëmijëve në shkollë në shtator i ka shqetësuar pediatërit francezë. Ata nuk janë dakort pasi e gjithë bota po përballet me një...

Kthimi i nxënësve në shkolla – “Nëse je i sëmurë, rri në shtëpi”

Pandemia me koronavirus ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të njerëzve. Përmes...

A është e sigurtë për fëmijët të kthehen në shkollë?

A do të fillojnë shkollat dhe a është hapja e tyre një proces i sigurtë shëndetësor në drejtim të COVID-19? Është kjo pyetja që...

Me këtë datë hapen çerdhet në Prishtinë

 Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se kopshtet publike në kryeqytet do të hapen nga e hëna. Përmes një postimi në llogarinë...

4 arsye për të zgjedhur profesionin e mësimdhënies

Nëse jeni duke kërkuar për një karrierë të dobishme dhe shumë të kënaqshme me shumë hapësirë ​​për zhvillim, mësimdhënia mund të jetë zgjidhja e...

Mësimi online pritet të vazhdojë edhe në vitin e ri shkollor

Ministri i Arsimit, Ramë Likaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se mësimi mund të vazhdojë në formë virtuale edhe me fillimin e...

Rrjetet sociale

3,269FansLike

Tregimet e fundit