E enjte, 22 Prill, 2021

SHKOLLA

Të hënën fillon gjysmëvjetori i dytë në shkollat e Kosovës

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Drejtoritë Komunale të Arsimit deklarojnë se janë bërë të gjitha përgatitjet që të hënën të nisë gjysmëvjetori i...

10 librat më të mirë të të gjitha kohërave, sipas revistës ‘Time’

1. “Ana Karenina”, e shkruar gjatë viteve 1873-1877 prej shkrimtarit të madh rus Leon Tolstoi. Vepra hapet me një citat madhështor: “Familjet e lumtura...

Gjysmëvjetori i dytë vazhdon në shkolla

Nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme në Kosovë, gjysmëvjetorin e dytë shkollor 2020/2021 do ta vazhdojnë fizikisht në shkolla, thotë ministri në detyrë...

Nesër rifillon mësimi në Shqipëri, thirrje nxënësve dhe mësuesve: Zbatoni masat kundër COVID

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi, ka uruar të gjithë nxënësit dhe mësuesit për rinisjen e vitit shkollor, pas pushimeve të Vitit...

Nuk mundi të kishte një fëmijë të saj, historia e mësueses do t’ju përlotë

Historia rrënqethëse e mësueses Lumturi Merzheku, aktualisht në pension, bëri bashkë 6 ish-nxënësit e saj për t’i dhuruar një kujtim të paharrueshëm. E gjitha ndodhi...

SBASHK-u paralajmëron shtyrje të gjysmëvjetorit të dytë, nëse nuk plotësohen kërkesat e tyre

Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë të procesit mësimor është paraparë të fillojë më 18 janar 2021. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj në një prononcim për...

Për të mbajtur gjallë traditën, hapet shkolla e parë në trojet shqiptare për mësimin e lahutës

Në Prishtinë është hapur shkolla e parë që do t’ju mësojë gjithë të interesuarve instrumentin e lahutës. Për të mbajtur gjallë këtë traditë shekullore është...

“Digjitalizo një nxënës”, nisma e re në mbështetje të mësimit online

Në këtë periudhë të vështirë pandemie, kur mësimi në shkolla zhvillohet i alternuar edhe online, Parlamenti Rinor ka nismuar një ide interesante për t’u...

Nuk kursehen as shkollat: Dëmtohet një shkollë fillore në Viti

Shkolla fillore në fshatin Binqë të Vitisë është dëmtuar nga disa persona. Një person i nacionalitetit serb është ankuar se janë thyer xhamat e tri...

Arsyet pse japonezët janë më inteligjentët në botë

Këto janë 10 arsyet pse Japonia është një nga vendet më të zhvilluara në botë. 1- Në Japoni nga klasa e parë deri në klasën...

Shpërndahen tabletë për nxënësit me aftësi të kufizuara në Verbicë e Zhegocit

Në shkollën “ Fetah Qerimi” të Verbicës së Zhegocit, u shpërndanë sot tabletë për nxënësit me aftësi të kufizuara, me mbështetjen e organizatës “...

Mësimi online sfidë për komunitetin rom, ashkali e egjiptian gjatë kohës së pandemisë

Pandemia COVID-19 nuk ka kursyer askënd, shumë njerëz mbeten pa punë, ndërsa mësimi për një periudhë kaloi online. Pas disa hulumtimeve, lidhur me komunitetin rom,...

Rrjetet sociale

3,269FansLike

Tregimet e fundit