E enjte, 22 Prill, 2021

SHKOLLA

Kaçanik, nxënësit surprizojnë mësuesen për ditëlindje / VIDEO

Një video e publikuar në rrjetet sociale tregon se si një mësuese është befasuar për ditëlindje. Sapo mësuesja ka hyrë në klasë nxënësit kanë filluar...

​Në prill mbahet testi pilot për PISA, njohësit e arsimit nuk presin rezultate të mira

Dy mijë e 240 nxënës nga 40 shkolla në nivel vendi janë përzgjedhur për të marrë pjesë në testin pilot për PISA 2022, i...

Prekëse: 7 vjeçarja nga Malisheva përshëndetet me shokët e klasës, familja e saj merr rrugën e mërgimit

Shumë familje në Kosovë pa ndonjë zgjidhje tjetër marrin rrugën e gurbetit duke kthyer kokën pas me mall për atdheun. E këtij fati nuk i...

Historia e Maria Montessorit, një mësuese që dha djalin e saj për të mësuar fëmijët e botës

Ka shumë debate rreth personalitetit të Maria Montessori që ende po vërtiten edhe sot. Disa njerëz janë të kënaqur me sistemin pedagogjik që ajo krijoi,...

7 marsi i arsimtarëve, mësues nga Kosova te Mësonjëtorja e parë

Dhjetëra mësues nga Kosova kanë zgjedhur Korçën për të kaluar festën e 7 Marsit si dhe për të parë nga afër muzeun e Arsimit...

Pasqyrim i mangët në tekstet shkollore të ngjarjeve që lidhen me sakrificën e Jasharajve

Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe sakrifica e Familjes Jashari në tekstet shkollore të historisë, nuk është pasqyruar sa duhet. Sa herë është hapur...

Nëse mund ta zgjidhni këtë problem matematikor, inteligjenca juaj është në një nivel të lakmueshëm

Kjo enigmë është pak më e vështirë. Nuk është çështje gjetja e disa detajeve të fshehura, por duhet të testoni mendjen tuaj. A keni vullnet...

Eksperti britanik: Jo maskave te fëmijët e vegjël në shkolla

Ekspertët në Britani këshillojnë që nxënësit e vegjël të mos mbajnë maska në shkolla. Profesori britanik, Calum Semple, i cili është pjesë e Grupit Këshillimor...

Ish-mësimdhënësi që riktheu zanatin e të atit

Me profesion është mësimdhënës i gjuhës shqipe, por me largimin nga puna pas 17 vjetësh, Fari Luzha e riktheu zanatin e babait të tij...

18 fjalë të gjuhës shqipe që po shkruhen gabim

Njohja e mirë e saj si dhe dëshira për perfeksionim të përdorimit të gjuhës është pjesë e kësaj dashurie. “Ai që nuk dashuron gjuhën e...

Mirënjohje: Mësuesi Maliq Torra merr me vete drutë për të ngrohur nxënësit

Një foto sa një mijë fjalë. Ky është imazhi i shpërndarë nëpër rrjet gjatë ditës së sotme i një mesuesi nga Mokra, i cili së...

Shkollarët e fshatrave të Prishtinës iu gëzohen fillimit të mësimit, marrin dhurata

Nxënësit e klasave të para të shkollave fillore të zonave rurale të komunës së Prishtinës, sot i janë gëzuar fillimit të gjysmëvjetorit të dytë...

Rrjetet sociale

3,269FansLike

Tregimet e fundit