E shtunë, 28 Nëntor, 2020

SHKOLLA

Shkolla shqipe në Monthey të Zvicrës festoi kuq e zi

Për t'i dhënë ngjyrë këtyre datave kombëtare, më  25. 11 u organizua një program i shkurtër me recitime, këngë dhe u zbukurua klasa me...

Merret vendimi, si do vazhdojë mësimi në universitete dhe shkollat e Shqipërisë

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në konferencën e mbajtur sot nga Komiteti Teknik, ka njoftuar se mësimi në universitete do të vijojë online. “Ka...

Ndiqni këto këshilla për të përmirësuar shkrimin tek nxënësit/fëmijët tuaj

Që në hapat e para kur fëmija hyn në klasën e parë ne kërkojmë që të shkruhet bukur, qoftë për formën, por edhe për...

Mësim në natyrë për historinë: Projekti me nxënësit e shkollave të Durrësit

Kjo fundjavë shënon 76-vjetorin e çlirimit të Durrësit. Festat e nëntorit janë të mirëpritura veçanërisht nga fëmijët, po dhe mësuesit e tyre që e kanë...

Mësimdhënësit po kanë vështirësi t’i vlerësojnë nxënësit gjatë pandemisë

Selvete Mujaj, mësimdhënëse e shkollës “Faik Konica”, në Prishtinë, po e mban orën mësimore në një formë jo të zakonshme. Në të njëjtën kohë po...

Si ndikon tek fëmijët rihapja dhe rimbyllja e shkollave?

Kur filloi pandemia COVID-19 në pranverën e kaluar, mbyllja e shkollave ndihmoi në ruajtjen e shëndetit fizik të nxënësve. Por gjithashtu kishte një efekt të...

Njё pjesё e madhe e fёmijëve të Kosovës nuk e kanë asnjë libër në shtëpi

Njё pjesё e konsiderueshme e fёmijëve të moshës 1 deri 5 vjeç nё shoqёrinё tonё nuk e kanë asnjë libër 📚 në shtëpi! Kështu ka...

Momenti kur mësuesi nga Malisheva me lotë në sy përshëndetet me nxënësit dhe e lëshon shkollën

Sot është pensionuar mësuesi Sadri Robaj në fshatin Astrazup të Malishevës. Nxënësit e kësaj shkolle i kanë përgatitur një lamtumirë tejet emocionuese mësuesit, çka ky...

Këta fëmijë patën fatin të kenë mësuese Rihanna-n

Rihanna ka udhëtuar drejt Malawi-së me organizantën e saj kundër varfërisë për të parë vështirësitë që fëmijët dhe mësuesit e shkollës hasin. Në një video...

Diskriminimi në shkollë i vajzës 6 vjeçare, “iu lut mamasë ta bënte më të bardhë”

ajza, 6 vjeçe, iu lut mamasë që ta bëjë atë të bardhë. Jodie Ward, 27, tha se vajza e saj gjashtë vjeçare Aeesha Ali ka...

17 vjeçari rrëfen se si është bullizuar nga shokët e klasës

Gjergj Prenga, një 17-vjeçar nga Mirdita i cili ka ardhur në Tiranë për të studiuar, ka rënë pre e bullizimit nga shokët e tij...

Fëmija dhunohet në çerdhe, drejtoresha mbrohet: Dëmtoi veten

Emisioni “Stop” në Tv Klan, këtë të martë ka trajtuar një temë shumë të ndjeshme, dhunën ndaj fëmijëve të mitur. Edhe herë të tjera “Stop”...

Rrjetet sociale

2,612FansLike

Tregimet e fundit

28 Nëntori me Ejza Hoxha në Kids of Kosova – prezantim dhe poezi / VIDEO

Sot të gjithë shqiptarët festojnë Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Media Online "Kids of Kosova" (www.kidsofkosova.net) në këtë ditë të rëndësishme fillon me emisioin "Shqip...

Mënyra si ju e mbani filxhanin, tregon shumë për personin që ju jeni

Mënyra si ju e mbani filxhanin, thotë më shumë nga sa ju e imagjinoni për personalitetin tuaj! Ju si e mbani filxhanin? Disa detaje...

Çfarë duhet të hajë një grua për mëngjes

Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: nuk kanë uri nuk ua përballon stomaku nuk kanë kohë. Kjo e fundit, sipas ekspertëve, është arsyeja...

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...