E diel, 24 Tetor, 2021

SHËNDETI

Kosova bëhet me specialisten e parë të Psikologjisë Mjekësore

Qendra Klinika Universitare e Kosovës për herë të parë do të ketë specialiste të Psikologjisë Mjekësore. Bëhet fjalë për Spec. Donika Tahirsylaj – Alidemi, Msci,...

Ekspertët për Pfizer: Përfitimet e vaksinës te fëmijët 5 deri 11 vjeç

Ekspertët e Administratës së Ushqimit dhe Barnave në Shtetet e Bashkuara thanë të premten se përfitimet nga vaksina Pfizer për fëmijët 5 deri në...

Zbuloni më një llogaritje të lehtë se sa ujë duhet të pini në ditë në krahasim me peshën që keni

Zbuloni më një llogaritje të lehtë se sa ujë duhet të pini në ditë në krahasim me peshën që keni. Trupat tanë janë të përbërë...

Një maskë për çdo problem që keni me flokun tuaj

Ekspozimi i përditshëm ndaj rrezeve të diellit, ndryshimet e motit, stresi dhe ndotja, i bën flokët të brishtë dhe më të lehtë për t’u...

Ky ushqim dëmton jashtëzakonisht zemrën

Një studim nga Universiteti McMaster zbuloi një lidhje midis ngrënies së mishit të përpunuar dhe një rreziku më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare. Ky informacion...

“Tre muaj nuk dola nga shtëpia”, këngëtarja e njohur rrëfen periudhën e vështirë të jetës

Artistja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka bërë një rrëfim të rrallë për “Time To Walk” ku dhe ka zbuluar mjaft të pathëna...

Shkaqet shëndetësore pse keni gjithmonë vapë

Shumë persona vuajnë ndjesinë e vapës së tepërt edhe në rastin kur koha nuk është e ngrohtë. Por sado e çuditshme të duket, ndjesia e...

Kujdesi për lëkurën: Tre këshilla për problemin e akneve

Aknet janë një problem i zakonshëm i lëkurës. Me fjalë të thjeshta, është një gjendje inflamatore e lëkurës që nxjerr shenja dhe puçrra në...

Vjosa Berisha flet për betejën me kancerin: Jam ende në terapi dhe pastaj do të shohim efektin

Regjisorja Vjosa Berisha muaj më parë foli për luftën e saj me sëmundjen e kancerit. Nëpër intervista ajo tregoi se po mundohet që ta fitojë...

Dy kura natyrale për t’ju ndihmuar të bëni gjumë të mirë

Ëndërroni të flini tetë orë të qëndrueshme? Nuk jeni vetëm. Gati 60 për qind e amerikanëve po luftojnë me pagjumësinë, falë gjithçkaje nga ankthi...

E thotë hulumtimi: Vaksina Pfizer shumë efektive te grupmosha 12-18 vjeç

Vaksina kundër koronavirusit e kompanisë Pfizer/BioNTech është shumë efektive në parandalimin e infeksionit dhe simptomave të sëmundjes nga varianti Delta tek të rinjtë e...

Nis vaksinimi i fëmijëve dhe doza e tretë në vend

Aplikimi i dozës së tretë për personat mbi 60-vjeç dhe për grupet më të rrezikuara do të nisë brenda tetorit. Anida Bushati, anëtare e komitetit...

Rrjetet sociale

3,485FansLike

Tregimet e fundit