E shtunë, 28 Nëntor, 2020

SHËNDETI

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë

Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e...

Histori frymëzuese: 29-vjeçari me covid por asimptomaik shtrihet në spital për t’u kujdesur për xhaxhain me sindromën Down

“Ka nga ata që nuk besojnë se ekzistojnë engjëjt. Unë e di se ata janë pranë nesh në vend. Për shembull, këtu, ku është...

Si të bëni një maskë me kungull për fytyrën

“Kungulli ka shumë përfitime,” tha për Prevention Ava Shamban, një dermatologe e certifikuar me bazë në Kaliforni “Kungulli përmban vitaminë A, C dhe E, të...

Një lajm i mirë për ju që e keni kaluar Covid-19

Sipas një studimi të ri të Oksfordit, njerëzit që kanë kaluar koronavirusin, nuk ka shumë të ngjarë që ta kontraktojnë sëmundjen përsëri për të...

Bëni këto tri gjëra për të mbajtur coronavirusin larg nga shtëpia

Me rastet e coronavirusit në rritje në të gjithë vendin, është e rëndësishme të jesh tepër vigjilent për larjen e duarve, mos prekjen e...

Joga në shtrat: Lehtësim dhimbjesh dhe gjumë më i mirë

Pavarësisht nëse rrini ulur në një karrige, ose jeni në këmbë për periudha të gjata kohore, mund të ndjeni muskujt e lënduar në fund...

10 arsye pse duhet të konsumoni gështenja

Konsumoni gështenja jo vetëm pse janë frutë i stinës së vjeshtës, por sepse janë të pasura me vitamina, minerale dhe i bëjnë shumë mirë lëkurës dhe...

Rrathët e syve, si t’i eliminoni ato me kurkuma (shafranin e Indisë)

Rrathët e errët të syve janë padyshim një nga problemet më të vështira estetike për t’u trajtuar. Shkaktuar nga pagjumësia, mosha, alergjia etj., por edhe...

6 pikëpyetje për vaksinën e re anti-Covid

Shpresat se fundi i pandemisë së koronavirusit është afër janë rritur pas lajmit se një vaksinë koronavirus u gjet të ishte 90% efektive në...

Kur mund të ndalojmë së mbajturi maskën?

Maskat janë bërë një pjesë aq e ngulitur e jetës së përditshme saqë tani është e vështirë të imagjinohet të shkosh në dyqane dhe...

Rrjetet sociale

2,612FansLike

Tregimet e fundit

28 Nëntori me Ejza Hoxha në Kids of Kosova – prezantim dhe poezi / VIDEO

Sot të gjithë shqiptarët festojnë Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Media Online "Kids of Kosova" (www.kidsofkosova.net) në këtë ditë të rëndësishme fillon me emisioin "Shqip...

Mënyra si ju e mbani filxhanin, tregon shumë për personin që ju jeni

Mënyra si ju e mbani filxhanin, thotë më shumë nga sa ju e imagjinoni për personalitetin tuaj! Ju si e mbani filxhanin? Disa detaje...

Çfarë duhet të hajë një grua për mëngjes

Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: nuk kanë uri nuk ua përballon stomaku nuk kanë kohë. Kjo e fundit, sipas ekspertëve, është arsyeja...

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...