E shtunë, 28 Nëntor, 2020

SHTATZËNAT

Ngërçet gjatë shtatzënisë, ndiqni këta hapa për të lehtësuar dhimbjen ose shqetësimin e radhës

Gjatë tremujorit të parë, ngërçet shpesh vijnë nga ndryshimet normale që ndodhin gjatë zhvillimit të foshnjës tuaj. Dhimbjet në përgjithësi mund të përshkruhen si tërheqje...

Faza e shërimit pas lindjes së fëmijës, ja çfarë duhet të dijë çdo nënë e re me të porsalindurin

Gjashtë javët e para – pas lindjes së fëmijës tuaj, konsiderohen si periudha juaj e “rimëkëmbjes”, ose tetë javë nëse keni bërë një operacion...

Roli i vitaminës D gjatë shtatzënisë dhe gjidhënies, në kohë të pandemisë me Covid-19

Vitamina D është një shtesë e domosdoshme për gratë shtatzëna pasi ndihmon për të ndihmuar metabolizmin e kalciumit dhe fosforit, të cilat janë të...

Çfarë është fobia nga shtatzënia dhe lindja?

Frika për të pasur një fëmijë mund të lindë për arsye ekonomike, si shpenzimet për ushqyerjen, kopshti, veshja, arsimimi, etj. Është dhe një tjetër...

Top 5 ushqimet që duhet patjetër konsumuar përgjatë shtatzënisë suaj

Më poshtë, mund të gjeni disa prej ushqimeve që mund të konsumoni përgjatë shtatzënisë. Zakonisht, kur planifikoni një dietë të shëndetëshme, në listën tuaj duhet...

Dhimbje koke ose migrenë gjatë shtatzënisë, si të menaxhoni më këtë situatë

Dhimbjet e kokës gjatë shtatzënisë mund të jenë rezultat i ndryshimeve hormonale, tensionit, mbingarkesës, kapsllëkut, mungesës së gjumit, dehidrimit, presionit të ulët të gjakut,...

Gjatë shtatëzënisë ëndrrat janë ndryshe, përse ndodh kjo

Pas ardhjes së një fëmije në jetë, netët gjatë shtatzënisë duken po aq të gjata sa ato pas. Mes problemeve rutinë si pagjumësia, të përzierat...

Në këtë shtet aborti shpallet i paligjshëm nga Gjykata

Gjykata e Lartë në Poloni i ka shpallur abortet për shkak të defekteve fetale anti-kushtetuese, duke e bërë kështu abortin në vend pothuajse të...

Shenjat që tregojnë që kanë mbetur edhe disa orë deri te lindja

Madje as nënat të cilat kanë pasur tashmë një lindje, nuk munden përherë të dinë kur afrohet lindja Për shkak se shtërzimet e lindjes janë...

Një video virale në TikTok: 9 muajshe shtatzënë vrapoi një milje për 6 minuta

Të vraposh një milje në 6 minuta është karakteristikë e atletikëve profesionistë. Ta bësh këtë ndërkohë që je 9 muajshe shtatzënë është shumë e mahnitshme...

Çfarë duhet të prisni gjatë shtatzanisë tuaj të hershme

Javët e para të shtatzanisë mund të jenë të çuditshme për të thënë të paktën. Disa herë ju mund të ndiheni plotësisht normal, xhinset...

E trishtë: 18 vjeç shtatzënë, Miss-i shqiptar flet për abortin: Doktorët më thanë…

Shoqëruesja e parë e Miss Universe Albania 2020, Françeska Mustafa ishte e ftuar në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, së bashku me djalin e saj...

Rrjetet sociale

2,612FansLike

Tregimet e fundit

28 Nëntori me Ejza Hoxha në Kids of Kosova – prezantim dhe poezi / VIDEO

Sot të gjithë shqiptarët festojnë Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Media Online "Kids of Kosova" (www.kidsofkosova.net) në këtë ditë të rëndësishme fillon me emisioin "Shqip...

Mënyra si ju e mbani filxhanin, tregon shumë për personin që ju jeni

Mënyra si ju e mbani filxhanin, thotë më shumë nga sa ju e imagjinoni për personalitetin tuaj! Ju si e mbani filxhanin? Disa detaje...

Çfarë duhet të hajë një grua për mëngjes

Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: nuk kanë uri nuk ua përballon stomaku nuk kanë kohë. Kjo e fundit, sipas ekspertëve, është arsyeja...

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...