E mërkurë, 23 Qershor, 2021

FËMIJËT

10 gjërat e dëmshme që prindërit e mençur i lejojnë fëmijët të bëjnë

Prindërit, në mediet sociale, shkruajnë se rritja e një fëmije ka të bëjë gjithnjë me përpjekjen për të gjetur një ekuilibër midis asaj që...

Ja pse leximi i librave është shumë i rëndësishëm për fëmijët

Libri është padyshim thesari më i çmuar për të pasuruar botën e brendshme të njeriut, veçanërisht për të kultivuar vlera të dijes dhe qytetarisë. Por...

Pse prindërit duhet të shpenzojnë më pak kohë në telefon?

Një person mesatar në SHBA, kalon rreth 3 orë në telefon çdo ditë. Psikologët madje thonë se fëmijët kalojnë më shumë kohë “vetëm”. Kjo...

Këshillat për të mbajtur dhëmbë të shëndetshëm të fëmijës

A e dini se prishja e dhëmbëve mund të shfaqet sapo ato fillojnë të dalin? Prishja e dhëmbëve ndikon në shëndetin e përgjithshëm dhe mirëqenien...

Si të sillemi me fëmijët kokëfortë? Ja këshillat e doktorëve

A ke kaluar sot një kohë të bukur gjatë shëtitjes në park? A keni shëtitur bashkë në një mëngjes të bukur dhe në kohën kur...

Si t’i bëjmë fëmijët të hanë ushqim të shëndetshëm?

Për t’i bërë fëmijët të hanë ushqim të shëndetshëm, është më e vështirë se t’i bashkojmë macet. Por ju mund të gjeni strategji të...

Ja si mund t’i argëtoni këto ditë fëmijët në shtëpi

Më poshtë ne ju japim disa alternativa se si mund të ndihmoni fëmijët të argëtohen në shtëpi gjatë këtyre ditëve, kur nuk keni mundësi...

6 super aktivitete që nënat mund t’i bëjnë gjatë verës me fëmijët e tyre

Stina e verës është koha kur të gjithë ndjehemi më të lirë dhe më të gatshëm të provojmë gjëra të reja. Në këtë stinë temperaturat...

Nëna apo babai? Studimi zbulon se fëmijët e marrin inteligjencën nga…

Nëse po mendoni se kujt i ngjan fëmija, tashmë pikëpyetjet e kanë një përgjigje. Dhe pa dyshim nuk do të ketë edhe më zënka,...

Pse është qumështi i rëndësishëm për fëmijët e vegjël?

Përbërja e qumështit për fëmijë është përshtatur veçanërisht me nevojat e fëmijëve. Qumështi dhe produketet e qumështit janë materie shumë të vlefshme ushqyese në planin...

12 gjërat që prindërit e mirë i bëjnë për fëmijët e tyre

Megjithëse fëmijët e rritur shpesh fajësojnë prindërit e tyre për problemet në jetën e tyre, psikologët zbulojnë se kjo nuk është qasja më e...

Ushqimet që nuk preferohen për fëmijët

Shumë fëmijë nisin të konsumojnë ushqime që përmbajnë shumë sheqer, në moshë të re. Kjo bën që sensorët e shijes të humbasin sensitivitetin e tyre,...

Rrjetet sociale

3,485FansLike

Tregimet e fundit