E enjte, 22 Prill, 2021

FËMIJËT

Si të përmirësoni vetëvlerësimin te fëmijët

Personat me vlerësim të ulët për veten krijojnë në mënyrë të pavetëdijshme barriera të mëdha, të cilat sjellin pasoja në sferën emocionale, sociale si...

Si të mbrojmë fëmijët nga interneti?

Interneti ka transformuar jetën moderne, duke ofruar komunikim të shpejtë dhe qasje të pakufizuar në informata dhe shërbime. Mirëpo, interneti ka krijuar gjithashtu edhe mundësi...

Me prekje ndihmoni bebes të mësojë fjalë të reja

Hulumtimi i shkencëtarëve të Universitetit Purdue tregojnë që prekja e prindit mund t’u ndihmojë bebeve që më lehtë të mësojnë fjalë të reja gjatë...

Lërini fëmijët të luajnë në shi

Për shumë prindër reshjet janë një justifikim i mirë për të kaluar kohë para ekranit. Nuk i kuptoj këta prindër. Shirat e para janë...

5 masat paraprake që duhet të keni parasysh kur ndërroni pelenën e bebit

Fëmija juaj i porsalindur do të ketë aktivitete të kufizuara gjatë muajve të parë, prej të cilave, urinimi dhe defektimi do të jenë kryesoret. Bebi...

Fëmijët në det, ja këshillat për të shmangur rreziqet gjatë pushimeve

Në verë, prindërve u duhet të kujdesen për çdo rrezik që u kanoset fëmijëve. Ja si duhet të veproni kur fëmijët qëndrojnë gjithë ditën...

Ilda Nuhiu, 10-vjeçarja nga Gjilani – ylli në ardhje i muzikës që ka rrëmbyer afër 50 çmime

Kosova ka shumë fëmijë të talentuar në fusha të ndryshme. Media për fëmijë “Kids of Kosova” (www.kidsofkosova.net) po i jep hapësirë fëmijëve që kanë...

Zhytja e fëmijëve në det me forcë – këto janë pasojat

Në një nga plazhet e jugut, një gjyshe nga këto të zonjat, që e kapin situatën për “brirësh”, i mori fëmijën dy vjeç nënës...

Video e mjekut që po bën xhiron në rrjete sociale: Shpërqëndron fëmijën kur i jep vaksinën

Kur vjen dita që foshnjat duhet të bëjnë vaksinën, ata që janë më të emocionuar dhe të frikësuar janë prindërit, pasi nuk durojnë dot...

Fëmijët në det, ja këshillat për të shmangur rreziqet gjatë pushimeve

Në verë, prindërve u duhet të kujdesen për çdo rrezik që u kanoset fëmijëve. Ja si duhet të veproni kur fëmijët qëndrojnë gjithë ditën...

9 këshilla që fëmija juaj të ushqehet shëndetshëm

Përshtati në shqip: Kesilda Gjoka Të nxisësh fëmijën të ushqehet shëndetshëm është sfidë për çdo prindër. Përfshirja e fëmijëve gjatë gatimit apo bërjes së pazarit e...

Fëmijët po humbin aftësinë për të biseduar për shkak të teknologjisë

Fëmijët janë duke humbur aftësinë për të bërë një bisedë, për shkak të përdorimit të teknologjisë, thotë autori i serisë së librave për fëmijë...

Rrjetet sociale

3,269FansLike

Tregimet e fundit