E enjte, 9 Shkurt, 2023

Bonusi i bebes/ Manastirliu: Ja sa fëmijë përfituan në muajt e parë të 2021

- Advertisement -

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka bërë të ditur ditën e sotme se 12,766 foshnja prej tyre 3612 fëmijë shqiptar të lindur jashtë vendin në 4 muajt e parë të këtij viti kanë përfituar nga pagesa universale e bonusit të bebes.

“12 766 fëmijë të lindur në katër muajt e parë të vitit, kanë përfituar bonusin, shpërblimin financiar të qeverisë për çdo të porsalindur”,– shprehet Manastirliu.

- Advertisement -

Ndër të tjera Manastirliu ka bërë me dije gjithashtu edhe shifrat që arrijnë të përfitojnë prindërit për foshnjën e tyre të sapolindur pavarësisht nëse e sjellin atë në jetë brenda apo jashtë Republikës së Shqipërisë.

“Me programin tonë gjithëpërfshirës, po mbështesim familjet me 40,000 lekë për fëmijën e parë, 80,000 për fëmijën e dytë dhe 120,000 lekë për fëmijën e tretë, pavarësisht se ku kanë zgjedhur t’i sjellin në jetë fëmijët, në Shqipëri apo jashtë vendit, duke i regjistruar në Shqipëria e Ardhmja Jonë”, -shprehet Manastirliu.

Në total që prej Janarit të 2019 janë 84,949 përfitues nga bonusi i bebes.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...