E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Bëni këto tri gjëra për të mbajtur coronavirusin larg nga shtëpia

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Me rastet e coronavirusit në rritje në të gjithë vendin, është e rëndësishme të jesh tepër vigjilent për larjen e duarve, mos prekjen e fytyrës dhe qëndrimin në shtëpi kur është e mundur.

Sidoqoftë, të qenit në shtëpi nuk do të thotë domosdoshmërisht se nuk mund të sëmureni. Kjo për shkak se shtëpitë tona mund të strehojnë baktere dhe viruse, përfshirë COVID-19, që ne sjellim nga jashtë.

Lajmi i mirë: është relativisht e lehtë të zhdukësh ato mikrobe dhe ta bësh shtëpinë tënde një strehë e sigurt kur vije dimri.

Këtu janë tre zakone që mund t’i filloni sot që mund të ndihmojnë në largimin e sëmundjes:

Fshini dorezat e derës

Kur studiuesit në Institutin Politeknik Worcester në Massachusetts pastruan 27 doreza dere, ata i gjetën ato të veshura me 1,323 koloni bakteresh! Po. Për t’i dërguar këta mysafirë të padëshiruar larg, thjesht jepini një shpullë të shpejtë me një pastrim antibakterial.

Lini pantofla te dera

Hulumtimet tregojnë se 99 për qind e viruseve dhe baktereve (përfshirë COVID-19) bëjnë një udhëtim nga jashtë në thembra të këpucëve tuaja dhe transferohen në dyshemetë e shtëpisë tuaj. Në shpëtim: Mbani një palë pantofla komode pranë derës për t’u ndërruar dhe për të lënë mbrapa këpucët (dhe mikrobet).

Pastroni çantat ushqimore që mund të përdoren përsëri

Sjellja e çantave tuaja në dyqan ushqimesh është një gjë e thjeshtë, miqësore me mjedisin. Por kur shkencëtarët testuan çanta ushqimore që mund të përdoren për mikrobe, pothuajse të gjithë kishin baktere potencialisht të dëmshme të lëna pas pulës së papërpunuar, qumështit dhe ushqimeve të tjera. Thjesht hidhni këto çanta në lavatriçe në ujë të nxehtë dhe thajini në ajër.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë gjeneratave të reja që ta mësojnë gjuhën shqipe. Kështu ka bërë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar që të merret me modelim, por shpreson se shpejt do...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të kryejë dy fakultete dhe më pas të merret intesivisht me...

Të tjera nga kategoria

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore...

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të...

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë

Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia...

Histori frymëzuese: 29-vjeçari me covid por asimptomaik shtrihet në spital për t’u kujdesur për xhaxhain me sindromën Down

“Ka nga ata që nuk besojnë se ekzistojnë engjëjt. Unë e di se ata...