E diel, 29 Janar, 2023

Bëhet vlerësimi i Abetares së përbashkët, MASHT: E gatshme për këtë vit

- Advertisement -

Është mbajtur sot mbledhja e komisionit për vlerësimin e librit të ri të ‘Abetares’ së përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Pas kësaj mbledhje, Agim Berdyna, kryetar i komisionit vlerësues tha se librit i janë ruajtur specifikat profesionale.

- Advertisement -

“Deri më tani procesi i vlerësimit ka shkuar shumë mirë, me vendimin e dy kryeministrave për ‘Abetaren’ e përbashkët janë ngritë komisionet. Recensentët kanë dërguar raportet e tyre dhe standartet pastaj do të bëhet vlerësimi dhe do të shpallet fituesi”, është shprehur Berdyna .

Shpallja preleminare e pikëve vlerësusese të recensentëve do të bëhet së shpejti, ndërsa vendimin për fituesin final do ta bëjë ministrja e arsimit, Arbërie Nagavci.

Shtëpitë botuese të librit që kanë konkuruar do të jenë të informuara për pjesëmarrjen e vlerësimit final të librit të ‘Abetares’.

- Advertisement -

Berdyna tha se libri i ri i përbashkët i ‘Abetarës’ do të jetë e gatshme në shtator të këtij viti.

Berdyna shpreson se këtë libër në të ardhmen do ta përdorin edhe shqiptarët në Diasporë, Mal të Zi e në vendet tjera shqipfolëse.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Jasharaj për (mos) publikimin e vlerës së koeficientit: Qeveria të mos bëjë veprime që acarojnë situatën

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...

Vdes profesori universitar kosovar, në një aksident komunikacioni në Bullgari

Një aksident me fatalitet ka ndodhur dje në Bullgari. Si pasojë e këtij aksidenti ka...

Rrahman Jasharaj: Misteri i pagave, e papranueshme koeficienti nën 120 euro

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për Paga – koeficienti mbahet sekret

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...