E shtunë, 1 Prill, 2023

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët

- Advertisement1-

Avokado është një prej frutave më të shëndetshëm në planet pasi përmban shumë lëndë ushqyese.


Në përbërje të tyre ka vitaminat B (minus B12), vitaminën C dhe minerale të shumta.88 për qind e një avokado përbëhet nga yndyra të shëndetshme.Pse femija duhet të haje avokado?

- Advertisement -

Avokado është një ushqim i përsosur për fëmijën. Janë të buta dhe mund t’ua bëni pure.

Vitaminat që përmban avokado janë këto:Vitamina C – Ky antioksidant i fuqishëm është i rëndësishëm për rritjen e sistemit imunitarVitamina K- Ndihmon në ndërtimin e një sistemi të shëndetshëm skeletorVitamina B5- Eshtë thelbësore për prodhimin e hormoneve dhe kolesterolit dhe për metabolizmin e karbohidrateve, yndyrave dhe proteinaveVitamina B6 – E nevojshme për të metabolizuar proteinat, yndyrën dhe karbohidratet dhe ndihmon në formimin e një truri të shëndetshëm.

Kaliumi – Ky mineral bashkëpunon me natriumin për mbrojtjen e muskujve të zemrës.

- Advertisement -

Bakri – Është thelbësor për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe rrit aftësinë e trupit për të përmirësuar indet.

Magnezi – Ndihmon në rregullimin e prodhimit të energjisë dhe është i nevojshëm për prodhimin e hormoneve dhe kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm.

Mangani – Një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi.

- Advertisement -

Fosfori – Ky mineral është shumë i rëndësishëm për ndërtimin e kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm.Si t’i ruani avokadot për ushqimin e fëmijës?

Një avokado e pjekur është paksa e butë, por nuk duhet të ketë ndonjë njollë të zymtë ose të çara që tregojnë se është tepër e pjekur.Për të përgatitur avokadon duhet t’i hiqni farën në mes.

Nëse nuk e përdorni të gjithë avokadon, pjesën e mbetur mund ta spërkasni me lëng limoni të freskët ose uthull në mënyrë që të ruajë ngjyrën e gjelbër.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...