E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Kids Kosova

Si të punojmë me nxënësit që kanë vështirësi në lexim

Po çfarë do të bëhet më këta nxënës? A mund të kalohet kjo vështirësi? A duhet të vazhdojmë me të njejtën metodë, apo me...

15 gjërat që bëjnë femrat për ti zemëruar meshkujt

Sipas opinioneve të grumbulluara nga rrjetet sociale po ju listojmë disa nga gjërat që bëjnë femrat e që i zemërojnë meshkujt: 1. Të mos qenurit...

Nënat kërkuese rrisin vajza suksesi

Nënat ndonjëherë mund të jenë shumë kërkuese, bëjnë pyetje, japin këshilla, qortojnë… dhe nëse edhe ju veproni kështu me vajzën tuaj jeni në rrugën...

Si t’i edukoni fëmijët në mënyrë pozitive?

Nëse vërtet besoni se fëmijët janë e ardhmja jonë, atëherë ju keni fuqinë për të edukuar fëmijët tuaj për të ndryshuar një shoqëri të...

Kifle me gjizë

Në kuadër të medias Kids of Kosova (www.kidsofkosova.net) do të jetë edhe rubrika RECETA E MAMIT. Në videon më poshtë mund të shikoni si bëhet...

Ambasada amerikane për Njomza Eminin: Model për gratë e reja në politikë

Në kuadër të publikimit të serisë për personat që kontribuan dhe luftuan për të Drejtat për Lirinë e njeriut, Ambasada amerikane në Prishtinë, i...

Blinera Mustafa, 13-vjeçarja nga Fushë Kosova që mahnitë juritë me zërin e saj shpërthyes

Intervistoi: Donat Maloku Padyshim se mund të quhet si ylli i festivaleve për fëmijë. Ka marrë pjesë në shumë festivale brenda dhe jashtë vendit, ku...

Disa foto që vërtetojnë se nënat tona meritojnë të gjithë dashurinë e botës

Nga krijimi i kostumeve, e deri te darkat që kanë bërë për ne, ato asnjëherë nuk kanë ndalur së befasuari! Imagjinata dhe mendja e...

Si të mbrohen shtatzënat nga gripi

Gjatë shtatzënisë imuniteti i gruas dobësohet e për pasojë ajo mund të preket më lehtë nga gripi, i cili ndikon tek shëndeti i fetusit....

Fuqia e lojës: Si i ndihmon fëmijët?

Për shekuj me rradhë ndoshta, prindërit i kanë thënë fëmijëve të tyre të dalin e të luajnë jashtë. Duke bërë kështu, ata nuk e...

7 situata kur duhet të bëhemi të ashpër për të pasur një familje të lumtur

Sipas shkencëtarëve, marrëdhëniet që nuk kanë kujdes, kompromis dhe dashuri në to vështirë se mund të quhen të shëndetshme. Megjithatë, këto karakteristika nuk janë...

Ç’duhet të hani në mëngjes, ju që doni të bini në peshë

Një studim i ri ka zbuluar ekzaktësisht se çfarë duhet të konsumoni në mëngjes, nëse po përpiqeni të bini në peshë dhe bëhet fjalë...

Recent Stories

Mënyra si ju e mbani filxhanin, tregon shumë për personin që ju jeni

Mënyra si ju e mbani filxhanin, thotë më shumë nga sa ju e imagjinoni për personalitetin tuaj! Ju si e mbani filxhanin? Disa detaje...

Çfarë duhet të hajë një grua për mëngjes

Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: nuk kanë uri nuk ua përballon stomaku nuk kanë kohë. Kjo e fundit, sipas ekspertëve, është arsyeja...

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...

Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për yndyrën e flokëve

Yndyra e flokëve nuk po ju lë të qetë? Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për këtë problem. Flokët me yndyrë dhe...