E enjte, 22 Prill, 2021

Kids Kosova

Baballarët kanë rolin kyç për të luftuar depresionin tek gratë pas lindjes së foshnjes

Kjo kohë, po që do jetë mjaft sfiduese, pasiguri e në disa raste dhe shqetësuese shkruan BellyBelly. Kur një nënë përjeton depresion, e gjithë familja...

3 gjëra që duhet të dini me patjetër para se të bëheni mama

Për të shmangur situata shqetësuese është mirë që disa gjëra në lidhje me të sapolindurit ti mësoni më përpara. 1-Ju mund të keni nevojë të...

Fëmijët në det, ja këshillat për të shmangur rreziqet gjatë pushimeve

Në verë, prindërve u duhet të kujdesen për çdo rrezik që u kanoset fëmijëve. Ja si duhet të veproni kur fëmijët qëndrojnë gjithë ditën...

Flet sociologu, Ferdi Kamberi: Pozita e fëmijëve dhe grave në Kosovë nuk është e kënaqshme

Intervistoi: Donat Maloku Në Kosovë është miratuar Ligji  për mbrojtjen e fëmijëve, por ky ligj si edhe shumë të tjerë në shumicën e rasteve mbetet...

Si t’i mbroni lulet nga dielli dhe i nxehti i verës

Në sezonin e verës shumë bimë jetojnë dhe rriten më mirë nëse mbahen jashtë. Por, nxehtësia dhe dielli mund të bëhen vdekjeprurëse për to. Për...

Ekspertët tregojnë se a u rekomandohet shtatzënave rrezitja

Se cilat masa sigurie do të duhej t’i merrnin shtatzënat, përgjigjen ekspertët. Ekziston një listë e tërë e gjërave të cilat shtatzënat nuk do të...

Këto janë përfitimet shëndetësore që kanë lëvoret e shalqirit

Është i përkryer për ta ngrënë më vete, të përzihet në koktej ose për përgatitjen e një sallate frutash. Sidoqoftë, një pjesë e tij...

Fëmijët dhe ushqimi në shkollë

Ushqimet që përdorin fëmijët janë shumë të rëndësishme për shëndetin e tyre gjatë gjithë jetës. Ndaj s’është mirë të çohen në shkollë “me llampë...

9 këshilla që fëmija juaj të ushqehet shëndetshëm

Përshtati në shqip: Kesilda Gjoka Të nxisësh fëmijën të ushqehet shëndetshëm është sfidë për çdo prindër. Përfshirja e fëmijëve gjatë gatimit apo bërjes së pazarit e...

Fëmijët po humbin aftësinë për të biseduar për shkak të teknologjisë

Fëmijët janë duke humbur aftësinë për të bërë një bisedë, për shkak të përdorimit të teknologjisë, thotë autori i serisë së librave për fëmijë...

Truk i cili u garanton dukje natyrale të pudrës në fytyrë

Sapo e keni zgjedhur nuancën e përshtatshme të pudrës, e keni kuptuar që në lëkurë vështirë duket dhe që ndikon si maskë për fytyrë. Mos...

10 gjërat e dëmshme që prindërit e mençur i lejojnë fëmijët të bëjnë

Prindërit, në mediet sociale, shkruajnë se rritja e një fëmije ka të bëjë gjithnjë me përpjekjen për të gjetur një ekuilibër midis asaj që...

Recent Stories