E enjte, 27 Janar, 2022

Kids Kosova

Nxënësit në gjimnazin e Istogut thyejnë dyert e dëmtojnë tastierat e kompjuterave

Nuk janë të rralla rastet kur nxënësit nëpër shkollat fillore e të mesme në Kosovë dëmtojnë pajisjet brenda hapësirave të shkollave. Një rast i...

Zgjidhni një zemër dhe zbuloni se çfarë fati ju pret muajin e ardhshëm

Ky test personaliteti është i përshtatshëm për këdo që mezi pret që ëndrrat e veta të realizohen. Zgjidhni një zemër për të zbuluar se çfarë...

Qeveria ndanë 10% pagesë shtese për këto kategori të punonjësve për 6 muaj

Qeveria e Republikës së Kosovës sot në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë disa vendime. Në këtë mbledhje është aprovuar pagesa shtesë prej 10% të...

Disney po ribën filmin e ‘Borëbardhës’, por pa 7 xhuxha

Disney ka marrë përsipër të ribëjë film “Borëbardhën…”, por puna ka ngecur diku. Aktorë të ndryshëm, një prej tyre Peter Dinklage e ka akuzuar...

S’kishte para për të paguar, 29-vjeçari e lë fëmijën e tij si garanci te taksisti

Taksisti ka pritur të atin për rreth 40 minuta që t’i sjellë paratë dhe më pas ka shkuar në polici me fëmijën. Një situatë e...

Paralajmërohet mbyllja e shkollave nëse përkeqësohet gjendja me pandeminë

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi ka paralajmëruar mbylljen e shkollave nëse përkeqësohet edhe më shumë gjendja me pandeminë. Latifi para anëtarëve të Komisionit Parlamentar për...

E dhimbshme: 5-vjeçari mbytet në vaskë, ndërsa nëna po përgatiste dhurata në dhomën tjetër

Një 5-vjeçar në Angli ka humbur jetën në tualetin e banesës së tij, ndërsa nëna po mbështillte dhuratat për ditëlindjen e vëllait, sipas një...

A do të nisin shhkollat nesër? Tregon ministrja e Arsimit

Ministrja e Arsimit Evis Kushi deklaroi sot se mbyllja e shkollave për tre ditë për shkak të kushteve të vështira të motit ishte e...

Ministër Latifi jep lajmin e fundit rreth mbylljes së shkollave

Ministri i Shëndetësisë Rifat Latifi, ka paralajmëruar se në rast se situate me koronavirusin vazhdon të përkeqësohet, do të mbyllen shkollat. “Po ti mbyllim shkollat...

Shkolla në Henc të Fushë Kosovës, e përfundoi një gjysëmvjetor pa mësimdhënës të Edukatës Fizike

Nxënësit e paraleles së ndarë në shkollën fillore, “Bajram Curri”, në fshatin Henc të Komunës së Fushë Kosovës, një gjysëmvjetor e kanë përfunduar pa...

Pse është i rëndësishëm zhvillimi i mësuesve?

Mësuesit e shkëlqyer ndihmojnë në krijimin e studentëve të shkëlqyer. Me rëndësi është që t’i kushtohet vëmendja e duhur për mënyrën se si ne...

Fëmija ngrihet nga varri, kërkon ujë dhe vdes përsëri

Një 2-vjeçar u ngrit nga arkivoli në të cilin ishte vendosur në pritje të varrimit dhe kërkoi ujë, përpara se të shtrihej përsëri i...

Recent Stories