E shtunë, 1 Prill, 2023

Arsyet pse prindërit nga vendet e ftohta i lënë fëmijët të flenë në natyrë

- Advertisement1-

Fëmijët që flenë jashtë gjatë dimrit, janë një praktikë e zakonshme në mesin e familjeve që jetojnë në vendet e Veriut.


Ndërsa, nuk ka shumë studime të provuara për përfitimet dhe rreziqet e kësaj praktike, prindërit që mbajnë foshnjat e tyre të ekspozuara në ajër të hapur kanë vërejtur rezultate pozitive nga kjo traditë.

- Advertisement -

Dremitjet në dimër në natyrë janë një traditë kulturore për shumë njerëz.

Nëse e gjeni veten diku në Finlandë, Islandë, ose vende të tjera Skandinave, mund të hasni një foshnjë që fle në karrocën e tyre jashtë.

Ndërsa, shikimi i një foshnje të ekspozuar ndaj ajrit të ftohtë mund të duket alarmante, prindërit pretendojnë se ka shumë përfitime nga kjo praktikë.

- Advertisement -

1. Foshnja qëndron ngrohtë.

Prindërit vërejnë se megjithëse temperatura e jashtme mund të jetë e ftohtë, ata e bëjnë atë një përparësi për të siguruar që fëmija të mbahet ngrohtë.

Kjo mund të bëhet duke e mbajtur foshnjën të bashkuar dhe të shtresuar në rroba të ngrohta, të tilla si leshi.

- Advertisement -

2. Imuniteti forcohet.

Bazuar në vëzhgimet, prindërit dhe shkollat në vendet nordike pretendojnë se kur të vegjlit flenë jashtë, ka më pak të ngjarë të kapin sëmundje të dimrit dhe të kalojnë ditët e shkollës.

Krahasuar me gjumin në ambiente të mbyllura, është vërejtur se dremitjet në natyrë inkurajojnë gjumë më të mirë, sisteme më të forta imune dhe foshnje më të qeta.

Prindërit gjithashtu vunë re se foshnjat e tyre që dremitnin në natyrë ishin më aktive dhe kishin oreks më të mirë.

3. Ata flenë më gjatë.

Sipas hulumtimit të kryer në Finlandë, prindërit zbuluan se fëmijët e tyre bënin një sy gjumë më të gjatë jashtë në krahasim me dremitjet brenda.

Dremitjet në natyrë zgjatën për gati 3 orë, ndërsa dremitjet në ambiente të mbyllura ishin të gjata vetëm 1-2 orë.

4. Shkollat e mbështesin këtë praktikë.

Në vende si Suedia dhe Danimarka, shkollat inkurajojnë fëmijët të kalojnë kohë në natyrë për të luajtur, ngrënë dhe fjetur.

Studimet tregojnë se fëmijët që flenë jashtë kanë më pak të ngjarë të sëmuren dhe të anashkalojnë shkollën pasi bakteret dhe viruset janë më të prirur të përhapen në ambiente të mbyllura.

Ekziston një thënie që thotë: ‘Pak ajër i pastër kurrë nuk dëmton askënd’, dhe suedezët thonë: ‘Nuk ka mot të keq, vetëm veshje të këqija’.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...