E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Arsyet pse fëmija i mesëm në familje është më i miri

- Advertisement -

Të qenit fëmija i mesëm ka ankesat e veta. Njerëzit madje e lidhin një “sindromë” me fëmijët që rriten me një vëlla ose motër më të madh dhe më të vogël.


Për fat të keq, megjithatë, ju nuk mund të kontrolloni rendin tuaj të lindjes. Pra, në vend që ta luftojnë atë, fëmijët e mesëm duhet të përqafojnë statusin e tyre dhe të dinë se ka edhe arsye për ta festuar atë.

- Advertisement -

Katrin Schumann, bashkëautore e “Fuqia sekrete e fëmijëve të mesëm” për përfitimet e të qenit fëmijë i mesëm, tha se fëmijët e mesëm zakonisht kanë më shumë liri dhe më pak presion kur rriten.

Ndonjëherë ata madje mund të largohen me më shumë gjëra si fëmijë. Kjo, me kalimin e kohës, i bën ata të zhvillojnë më shumë pavarësi dhe besim, sipas Schumann.

“Kërkimet tregojnë se ndërsa të mesmit piqen të fitojnë vetëbesim – kjo ka të ngjarë të ketë të bëjë me njohjen dhe vlerësimin e tyre të fuqive të lindura dhe nënvlerësimin e dobësive të perceptuara”, tha Schumann për INSIDER. Megjithatë, megjithëse fitojnë besim teksa piqen, fëmijët e mesëm ende kanë më pak ego sesa vëllezërit e motrat e tyre, tha Schumann për Psychology Today.

- Advertisement -

Pavarësia është një shembull klasik se si fëmijët e mesëm i kthejnë rrethanat e tyre – ndonjëherë duke u injoruar në pikat e tyre të forta, duke mësuar se si të jetojnë vetë.

Fëmijët e mesëm që shpesh etiketohen si paqebërës ose paqeruajtës mësojnë se si të negociojnë. Të dëshmosh përleshjet mes vëllezërve dhe motrave është një mënyrë e mirë për të mësuar se si të jesh diplomatik, dëgjues i mirë dhe bindës.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...