E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Arsyeja pse fëmija duhet të mësojë të luajë vetë

- Advertisement -

Shumica prej nesh kanë një qëndrim të qetë kur bëhet fjalë për të luajtur lojëra për fëmijë.

Në fakt, Akademia Amerikane e Pediatrisë ka publikuar një studim mbi rolin që luan loja në zhvillimin e fëmijëve.

- Advertisement -

Pavarësisht rekomandimeve, megjithatë, shumë prindër preferojnë t’i japin fëmijës një celular ose tablet për të “luajtur”. Megjithatë, koha e lojës e zhvillon mendjen në mënyra të ndryshme dhe në fakt, ajo përfiton edhe kur luan vetëm.

Pavarësisht rekomandimeve, megjithatë, shumë prindër preferojnë t’i japin fëmijës një celular ose tablet për të “luajtur”. Megjithatë, koha e lojës e zhvillon mendjen në mënyra të ndryshme dhe në fakt, ajo përfiton edhe kur luan vetëm.

Si të luani vetëm

- Advertisement -

Së pari, sigurohuni që ta kufizoni në një nga dhomat e shtëpisë, e cila do të siguroheni që të jetë plotësisht e sigurt. Mund të jetë dhoma e tij e gjumit ose dhoma e lojërave, por duhet të siguroheni që ai të mos lëndohet dhe të mos ketë asgjë të rrezikshme në zonë.

Lëreni të zgjedhë lojërat që dëshiron dhe të bëhet krijues. Për të intriguar imagjinatën e tij dhe për të sfiduar veten. Sigurisht, thuaju atyre se do të jesh në shtëpi nëse kanë nevojë për diçka, në mënyrë që të ndihen absolutisht të sigurt. Gjithashtu mos debatoni nëse i shpërndan lodrat e tij gjithandej, përkundrazi në fund të lojës e nxiti që t’i mbledhë dhe t’i rregullojë si të dojë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...