E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Aroma e keqe e trupit vjen nga këto ushqime

Zëvëndësojini dhe shihni ndryshimin e vërtetë.


Ndiheni ndonjëherë në siklet për shkak se trupi juaj nuk vjen një aromë të mirë? Të kesh erë të keqe të trupit mund të jetë e turpshme, shkruan “BrightSide”.

Ndërsa aroma jonë diktohet kryesisht nga gjenetika, ajo gjithashtu mund të shkaktohet ose të amplifikohet nga ushqimi që konsumojmë, transmeton lajmi.net.

Përbërësit e kosit ulin sasinë e sulfateve që shkaktojnë erë të keqe. Gjithashtu, vitamina D e pranishme në kos ndihmon në luftimin e baktereve të pranishme në gojë, duke ulur kështu erën e keqe të gojës.

Çaji bimor është një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve. Sa më pak toksina të ketë trupi, aq më aromë të mirë. Kafeja ose ndonjë pije me kafeinë nga ana tjetër mund të shkaktojë erë të athët të trupit.

Për shkak të vetive detergjente natyrale, mollët ndihmojnë kundër erës së keqe të gojës. Lulelakra nga ana tjetër përmban kolinë, një lëndë ushqyese e ngjashme me vitaminën B e cila mund të shkaktojë erë të keqe të trupit. /Lajmi.net/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Blogerja shqiptare rrëfen me lot në sy momentet e vështira të abortit: Isha shtatzënë, e humba beben

Gerta Shino njihet si një prej blogereve të para dhe më të ndjekura në...

Sofia, ushtarja kanadeze që u bë edhe nënë për fëmijët kosovarë gjatë luftës

Sophie Boisvert Levesque ishte ushtare kanadeze që shërbeu në Kosovë gjatë luftës së fundit,...

Vitaminat më të mira për gratë – trup në formë dhe mendje të mprehtë

Pavarësisht ushqyerjes së shëndetshme, shumë gra vuajnë nga mungesa e të paktën një ushqyesi...

5 arsye pse trupi i grave shëndoshet me moshën

Kur plakemi, trupat tanë pësojnë ndryshime të shumta. Luhatje hormonale, ndryshime në ekuilibrin kimik dhe...