E shtunë, 1 Tetor, 2022

Arijeta Rexhepi: Me Projektligjin e ri, koeficienti i pagave do jetë shumë më i mirë

- Advertisement -

Arijeta Rexhepi, deputete e Lëvizjes Vetëvendosje, thotë se është e arsyeshme që Qeveria ka kërkuar kohë për Ligjin e ri për pagat.

Ajo në emisionin ‘Kallxo Përnime’ potencoi se me Projektligjin e ri koeficienti i pagave do jetë shumë më i mirë.

- Advertisement -

“Përderisa është premtuar se do vijë një ligj më i mirë për pagat dhe Qeveria ka kërkuar kohë, kjo është e arsyeshme. Ai Ligj tani ka ardhur dhe është në diskutim publik. Nga SBASHK-u e kuptova sot në takim që ende nuk e kanë parë Ligjin se ku janë me koeficient. Unë i kam analizuar pak a shumë, te pjesa më i ndjeshme e ciklit 1-5. Në Projektligjin e kaluar ka qenë me një koeficient shumë më të ulët e tani është shumë më mirë”- tha ajo.

Sipas saj, vlera e koeficientit varet prej buxhetit vjetor.

Ajo theksoi se ky Ligj nuk po mbahet i fshehur por meqë nuk hyn në fuqi këtë vit, nuk është treguar publikisht.“Sa kam parë prej mediave vlera e koeficientit ka qenë 120 euro.

- Advertisement -

Ky ligj nuk hyn në fuqi këtë vit dhe nuk tregohet ende publikisht. Pra, nuk po mbahet i fshehur”- shtoi më tej deputetja Rexhepi.Edhe kryeministri Albin Kurti ka thënë se Projektligji i ri për pagat, mësimdhënësit i trajton shumë më mirë sesa janë trajtuar deri më tani. /kallxo.com/

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Lajm shumë i mirë për mësimdhënësit në Shqipëri

Kryeministri, Edi Rama ka dhënë një lajm shumë të mirë mëngjesin e sotëm për...

A do të pezullohet sot greva në arsim deri në janar?

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...

Sefaj nga Këshilli Grevist: Be po ju bëj, Murati e Nagavci s’ishin bë drejtora as në Mamushë

Ali Sefaj nga Këshilli Grevist i BSPK-së, ka kritikuar Ministrin e Financave, Hekuran Murati,...

Pas votimit për pezullim të grevës, BSPK thërret konferencë të jashtëzakonshme

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...