E shtunë, 25 Qershor, 2022

Arbërie Nagavci thotë se në epiqendër do të jenë mësimdhënësit, por nuk flet për rritjen e pagave të tyre

- Advertisement -

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se duke avansuar edukimin dhe përmirësuar rezultatet në arsim e zhvillojmë edhe shtetin.

Ajo ndërsa ka kërkuar përmirësimin e rezultateve në arsim, thotë se në epiqendër do të jenë mësimdhënësit, por nuk flet për rritjen e pagave të tyre.

- Advertisement -

Arsimi është e djeshmja, e sotmja dhe e ardhmja e brezave që vijnë. Arsimi nuk është partiak që të na ndajë, nuk është vetëm profesion , është mbi të gjitha mision. Mision që na bashkon”.

“Prandaj, buxheti i këtij viti për arsim është 12% më i lartë sesa në vitin paraprak. Kryefjalë është avancimi i sistemit arsimor, në epiqendër do të jenë nxënësit dhe mësimdhënësit. Duke avansuar edukimin dhe përmirësuar rezultatet në arsim e zhvillojmë edhe shtetin”, ka deklaruar ajo. /Kids of Kosova & Albanian Kids Education /

- Advertisement -

Share

spot_img
spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nga Shyqëri Obërtinca: Puna e policisë nuk është bastisja e nxënësve nëpër klasa

Autor: Shyqëri Obërtinca Dhuna në shkollat e Kosovës Te nderuar, kolege, mesimdhenes, prinder dhe ju perfaqesues...

Kush i kontrollon thikat në shkolla?

Besim Hyseni nuk dëshiron të flasë shumë për humbjen e djalit, por thotë se...

Akuza: Qeveria Kurti e ka kap UP-në

Senati i Universitetit të Prishtinës ka zgjedhur të premten pesë anëtarët e Këshillit Drejtues...

Prindërit kërkojnë që mësueses së shkollës fillore “Selami Hallaçi”, në Gjilan t’i vazhdohet kontrata e punës

Këshilli i Prindërve të klasës së tretë të shkollës fillore (SHFMU) “Selami Hallaçi”, në...