E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Amelja Toskaj, 11-vjeçarja nga Tirana: E dua pikturën dhe muzikën – shpresoj të bëhem një këngëtare e suksesshme

- Advertisement -

Intervistoi: Donat Maloku

Është 11-vjeçare por ka disa talente. Merret me pikturë dhe mëson kanto. Kurt ë rritet thotë me bindje se dëshiron të bëhet një këngëtare e suksesshme, por shkollën dëshiron ta mbarojë për arkitekturë.

- Advertisement -

Fjala është për Amejla Toskaj nga Tirana, por me origjinë nga Tropoja. Ajo në një intervistë për “Kids of Kosova” (www.kidsofkosova.net) flet për aktivitetet e saj të deritanishme dhe sigurisht ëndrrat që synon t’i realizojë kur të rritet.

Kids of Kosova: Një prezantim, nga jeni, sa vjeçare, ku vijoni mësimet?

Amelja Toskaj:  Jam me origjinë nga Tropoja, por kam lindur dhe jetoj në Tiranë. Jam 11 vjeçare.  Mësimet i ndjeki në shkollën “Drita Pelinku”.

- Advertisement -

Kids of Kosova: Mësoni kanto. A synoni të bëheni në të ardhmen këngëtare?

Amelja Toskaj: Po unë mësoj kanto, do të vazhdoj të merrem me muzikë dhe në të ardhmen shpresoj të bëhem një këngëtare e suksesshme.

- Advertisement -

Kids of Kosova: Poashtu merreni edhe me pikturë. A synoni ta hapni një ekspozitë tuajën?

Amelja Toskaj: Përveç me muzikë merrem edhe me pikturë. Deri tani kam realizuar disa piktura dhe kam talent edhe në këtë fushë. Pasi të realizoj edhe disa piktura do ta shoh mundësinë dhe do të më pëlqente të hapja një ekspozitë ku do të shihej puna ime nga të gjithë.

Kids of Kosova: Më shumë e shihni veten si piktore apo këngëtare kur të rriteni?

Amelja Toskaj: Më pëlqejnë të dyjat, por më shumë e shoh vetën kur të rritem si muzikante. Por shkollën mendoj ta mbaroj për arkitekturë.

Kids of Kosova: Për fund, mesazhi juaj për bashkëmoshataret?

Amelja Toskaj: Mesazhi im  për bashkëmoshatarët e mi është: Mos hiqni kurrë dorë nga ëndrrat tuaja, sepse me punë e me  vullnet arrihet gjithçka. (KidsofKosova).

 

 

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

INTERVISTË| Xhevahire Krasniqi, mësuesja e prekur dy herë me kancer: Si e luftova dhe ju riktheva familjes e nxënësve

Është prekur dy herë me kancer, por sot fatmirësisht gëzon shëndet të mirë dhe...

INTERVISTË| Dr.Lumnije Kqiku kosovarja e parë që preku majat e shkencës: Si e kujtoi hyrjen në librin enciklopedik më prestigjioz në botë

Është nga Gjilani por jeton në Austri nga ku nuk i ndahet shkencës e...

INTERVISTË| Zv.ministri Dukagjin Pupovci: Ligji i ri do të sjellë rritjen e pagave në arsim

Çështja e shamisë në shkolla, greva në arsim në prag të vitit të ri...

Kjo është mësuesja nga Kosova që duhet ta marrin shembull të gjithë

Është një mësuese e re, por me plotë vullnet për punë. Përveç punon jashtëzakonisht...