E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Alarmojnë mjekët: Prindër kujdes, po qarkullon “gripi i syrit” tek fëmijët

- Advertisement -

Pas një viti në hije, gripi i syrit apo konjuktiviti adenoviral, është rikthyer duke gjetur përhapje të gjerë tek moshat me te vogla.

Dr Rubin Topi, mjek okulist pranë Poliklinikës së Specialiteteve nr.1 në Tiranë tha në “News 24” se shumica e rasteve po haset tek fëmijët që frekuentojnë çerdhet dhe kopshtet.

- Advertisement -

Statistikat dëshmojnë një mbrojtje imunitare tek fëmijët që kthehen në burim shpërndarje të infeksionit, të cilin e transferojnë tek familjarët.

Mjeku tregon eksperiencën e tij me klinikat e rënda të gripit të syrit që hasen kryesisht tek moshat e rritura ku rreziku i rënies së shikimit deri në verbëri mbetet i lartë.

Por ka raste kur edhe kurat mjekësore nuk japin efekt, ose mund të jenë të gabuara dhe pasojat i vuan syri që nuk rikuperohet më.

- Advertisement -

Mjeku apelon që të mos neglizhohet për asnjë rast gripi i syrit, pasi kapja në kohë parandalon rreziqet.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...