E premte, 24 Mars, 2023

Akrepat lëvizin një orë para, me këtë datë ndërrohet ora

- Advertisement1-

Ora dimërore do të jetë e pranishme deri në natën mes të dielës 26 dhe të hënës 27 mars 2023, kur akrepat do të kthehen në orën verore duke lëvizur një orë përpara.

Ndryshimi i orës ishte paraparë të hiqej dhe të mbetej vetëm ora dimërore në vitin 2021 sipas një vendimi nga Parlamenti Evropian, mirëpo një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

- Advertisement -

Dy herë çdo vit orët tona ndryshojnë për një orë para ose prapa dhe njerëzit fitojnë ose humbin një orë gjumë.

Ndryshimi i orës në Europë u vendos si ligj evropian në vitin 1981. Zhvendosja e akrepave në Europën Perëndimore është vendosur në fillim të viteve ‘70-ta me shpjegimin se me këtë “zgjatet” dita, rritet produktiviteti, përmirësohet aftësimi i njerëzve dhe dita e punës bëhet më efikase.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vetëm personat me koeficient të lartë të inteligjencës mund të dallojnë një shkronjë të ndryshme në foto

Zgjidhja e një iluzioni optik kërkon aftësi të mira vëzhgimi dhe një sy të...

“Ti që nuk lexon i bën të gjitha të zezat – vjedh, nuk punon, bëhesh i korruptuar”

Nga Edison Ypi Ti ha, pi, vishesh, mbathesh, zbavitesh. Por nuk je i qetë. Nuk...

Mira Murati, shqiptarja që qëndron prapa revolucionit botëror

Me “ChatGPT”, OpenAI shënoi një storie suksesi të papaparë. Mira Murati 35-vjeçare, një grua...

Mosha 33 vjeç – kulmi, ja cilat janë 15 synimet në këtë moshë

Siç e dimë të gjithë, ambicia vjen hap pas hapi duke arritur majat. Disa ditë...