E martë, 24 Maj, 2022

Adoleshentja zhvillon një aplikacion për të ndihmuar motrën që nuk dëgjon

spot_img
- Advertisement -

Një adoleshente meksikane ka zhvilluar një aplikacion për të ndihmuar motrën e saj që nuk dëgjon.

Motra e madhe e Estrella Salazar, Perla, lindi me një çrregullim të rrallë që prek dëgjimin. Ajo i është nënshtruar disa operacioneve dhe terapive. Pasi pa diskriminimin me të cilin përballej Perla, ajo tha: “Çfarë po bëj për të ndihmuar motrën time?”

- Advertisement -

Vitin e kaluar, ajo filloi të zhvillonte një aplikacion për të ndihmuar njerëzit që kanë probleme me dëgjimin të kalojnë nga gjuha e shenjave në tekst dhe zë. Estrella formoi një komunitet prej 90 pjesëmarrësish për të zhvilluar aplikacionin, të quajtur “Hands With Voice”, të cilin shpreson ta lançojë këtë vit.

Muajt ​​e fundit, familja ka filluar të mësojë shenja pasi lëvizshmëria e Perlës është përmirësuar.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...

Lija e majmunëve, IKSHPK del me njoftim për qytetarët e Kosovës

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka dalë me njoftim për qytetarët e Kosovës, për...

Lija e majmunëve, çfarë duhet të dimë për virusin që po përhapet në Evropë

Autoritetet shëndetësore në Evropë janë vënë në gatishmëri të lartë për rastet e konfirmuara...

A rrezikohet Kosova nga Lija e Majmunit? Tregon infektologu Tolaj

Lija e majmunëve është infeksioni më i ri me të cilin kanë filluar të...