E mërkurë, 28 Shtator, 2022

A është e sigurt gjidhënia nëse jeni të infektuara me Covid?

- Advertisement -

Ndonëse tash e dy vite prezent në tërë botën, Covid-19 ka shkaktuar shqetësime e sidomos te nënat e reja gjidhënëse.

Edhe pse mund të jeni të infektuara me Covid, ende nuk ka të dhëna se virusi mund të përcjellet përmes gjidhënies tek bebi juaj shkruan Belly Belly, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Për këtë arsyje, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) ka rekomanduar që të gjitha nënat të vazhdojnë procesin e gjidhënies.

Kjo pasi gjidhënia ndihmon në mbrojtjen e të porsalindurve nga sëmundjet.

Qumështi i gjirit ndërton sistemin imunitar të foshnjës dhe mund të ofrojë mbrojtje nga infeksioni me koronavirus.

- Advertisement -

Nuk ka asnjë provë që të tregojë se nënat që ushqehen me gji, të cilat janë infektuar me virusin, e kanë kaluar infeksionin tek foshnjat e tyre përmes qumështit të gjirit.

Prandaj, përfitimet e ushqyerjes me gji janë më të mëdha se rreziqet.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...