E mërkurë, 28 Shtator, 2022

A e dini se, foshnjet e porsalindura kanë më shumë kocka sesa të rriturit?

- Advertisement -

Një foshnje e porsalindur karakterizohet nga 300 kocka, të cilat rriten dhe ndryshojnë formën çdo ditë.

Gjatë fëmijërisë së hershme, kocakt e fëmijëve shkrihen së bashku dhe numri i tyre fillon të ulet shkruan Healthline.

- Advertisement -

Shkrirja e kockave ndodh në të gjithë trupin. Ju mund të vini re se ekziston një ose më shumë hapësira të buta mes kockave në kafkën e foshnjës tuaj.

Këto “njolla të buta” madje mund t’ju trembin pak, por ato janë krejtësisht normale. Ato quhen fontanele dhe përfundimisht do të mbyllen ndërsa kockat rriten së bashku.

Zëvendësimi i kërcit me kockën e shkrirë fillon kur enët e vogla të gjakut – të quajtura kapilarë – dërgojnë gjak të pasur me lëndë ushqyese te osteoblastet, qelizat që formojnë kockat.

- Advertisement -

Osteoblastet krijojnë kockë që mbulon kërcin në fillim dhe më pas e zëvendëson atë.

Më pas, rritja e kockave tek fëmijët ndodh në skajet e shumë kockave, të cilat kanë pllaka rritjeje. Indi në rritje në secilën pjatë përcakton madhësinë dhe formën përfundimtare të kockës.

Kur një person ndalon së rrituri, pllakat e rritjes mbyllen.

- Advertisement -

E, i tërë ky proces mundësohet edhe nga kalciumi, i cili është minerali thelbësor për formimin e indit të ri kockor.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...