E diel, 7 Gusht, 2022

A e dini arsyen pse burrat bien në gjunjë kur u propozojnë grave!?

- Advertisement -

Për shumë njerëz, propozimet supozohet të jenë momenti më romantik, që e keni përjetuar më parë vetëm gjatë leximit të përrallave.


Ju shikoni dashurinë e jetës teksa ulet në gjunjë dhe nxjerr një kuti me unazën që shkëlqen dhe thotë fjalinë magjike që bën t’ju rrjedhin lotët si ujëvarë.

- Advertisement -

Por a e keni menduar ndonjëherë se çfarë kuptimi ka ulja në gjunjë? Në fakt është disi e çuditshme. Ne e kuptojmë se është traditë dhe gjëra të tjera – por nëse mendoni vërtet për këtë, çfarë mund të fitojë dikush duke u ulur në gjunjë?

Engagement Ring Bible shqyrtoi se nga erdhi tradita dhe shpjegon se ajo “daton në periudhën e kalorësisë, kalorësisë dhe martesave me mblesëri. Pra, ja pse burrat tradicionalisht bien në një gju për t’u propozuar grave.

“Kalorësit duhet të uleshin mbi një gju përpara dikujt me grada më të larta, si një shfaqje respekti, bindjeje dhe besnikërie. Pra, kur një zotëri i propozonte zonjushës, duke u zotuar për besnikëri dhe duke shpallur dashurinë për të, të uleshe në një gju ishte gjëja më natyrale për t’u bërë”.

- Advertisement -

Kjo quhet marrëveshja e bindjes në fjalorin kalorsiak. E kështu, ulja në gjunjë u kthye në traditë dhe sot propozimet tipike kanë patjetër dikë që ulet në gjunjë

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...