E shtunë, 28 Nëntor, 2020

9 vjeçari nga Klina, Gjonson Berisha i cili ka arritur të bëhet programer

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Aftësitë e jashtëzakonshme të shumë fëmijëve në Kosovë, kanë bërë që disa prej tyre të jenë pjesë edhe të shumë garave ndërkombëtare.

Në mesin e shumë fëmijëve të cilët qysh në moshë të vogël arrijnë të kenë aftësi të jashtëzakonshme në fusha të ndryshme, është edhe nëntë vjeçari nga Klina, Gjonson Berisha i lindur më 24 janar 2011.

Gjonsoni i cili aktualisht vijon mësimet në klasën e katër, qysh në moshën 3 vjeç prindërit e tij kishin vërejtur aftësitë e Gjonsonit që i ka në përdorim të teknologjisë, më saktësisht në fushën e programimit.

Babai i tij, Leonard Berisha në një prononcim për Telegrafin ka treguar më shumë rreth aftësisë që zoton djali i tij Gjonsoni.

“Kur ka qenë tre vjeç ka ditë me punu me telefon, i ka ditë të gjitha funksionet e telefonit. Ia ka marrë bashkëshortes telefonin ja ka hek kodin që e ka pas edhe ja ka qit kodin e vet. Kur e kemi vet çka ke ba ka thanë unë e di”, ka rrëfyer babi i Gjonsonit.

Ai më tej tregon se djali i tij ka arritur të mësoj gjuhën angleze përmes telefonit dhe se tani e flet rrjedhshëm.

“Anglishten e ka mësuar përmes telefonit pa shku në shkollë hala. Tash është në klasën e 4, asnjëherë nuk ka qenë në kurs të anglishtes dhe aq mirë e dinë sa profesorët shpesh thonë që nuk shtyhemi me të sepse e frikësohemi se del më i zoti se ne”, është shprehur Leondardi.

Ndryshe Gjonsoni nëntë vjeçar posedon llogari personale në Twitter, e po ashtu ka edhe një web faqe “Easy CSS 2.0” të cilën e mirëmban vet.

“Unë jam një fëmijë 9 vjeç që di të kodoj të gjitha projektet e mia janë krijuar nga unë dhe e vetmja gjë që përdor për të punuar është laptopi im me Windows 10 hp”, shkruan Gjonson në webfaqen që e mirëmban.

Ai gjithashtu tregon se projekti i tij i parë si programmer që ka realizuar ka qenë projekti i quajtur deptv.netlify.app.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë gjeneratave të reja që ta mësojnë gjuhën shqipe. Kështu ka bërë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar që të merret me modelim, por shpreson se shpejt do...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të kryejë dy fakultete dhe më pas të merret intesivisht me...

Të tjera nga kategoria

28 Nëntori me Ejza Hoxha në Kids of Kosova – prezantim dhe poezi / VIDEO

Sot të gjithë shqiptarët festojnë Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Media Online "Kids of Kosova"...

3 shenjat që tregojnë se a jeni të lumtur

A je i/e lumtur? Ka 3 shenja që jua zbulojnë këtë gjë! Ke diçka për...

Video që duhet ta shohin prindërit: Nëse fëmija merr frymë kështu, dërgojeni te mjeku

Blogerja dhe nëna Charlie O’Brien ka publikuar një video të bebes së saj, e...

Fëmija inatoset: Ja çfarë duhet të bëjë prindi në atë moment

Në periudha të caktuara gjatë zhvillimit fëmija fillon që të çojë inate dhe t’u...