E hënë, 3 Tetor, 2022

8-vjeçarja me intelegjencë superiore nga Fushë Kosova tregon si duhet fëmijët të mbrohen nga Covid-19

Lejla Miftari, është vetëm 8 vjeçare, por intelegjeca e saj është e rrallë. Instituti ‘Atomi’ e ka vlerësuar me intelegjencë superiore në nivelin 91.

Fjala është për Lejla Miftari me të cilën Kids of Kosova me 29 korrik kishte realizuar një intervistë.

- Advertisement -

Lejla sot është rikthyer pas një kohe të gjatë në shkollën e gjuhëve të huaja “The cambridge school” në Fushë Kosovë duke i respektuar këshillat e IKShPK me matjen e temperaturës, dizinfektimin e duarve, duke mbajtur distancën 2 metra nga njëri-tjetri.

Ajo kërkon nga të gjithë fëmijët të kenë kujdes dhe t’i respektojnë rekomandimet e IKSHP-së.

- Advertisement -

Lejla shpreson që së shpejti të kthehet edhe në bankat shkollë fillore “Mihal Grameno”, ku ndjek mësimet, pasi thotë se po i mungon mësuesja Arlinda Visoka, dhe shokët e shoqet e klasës dhe çdo gjë që ka të bëj me shkollën.

(KidsofKosova)

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...