E hënë, 3 Tetor, 2022

8 vitaminat e domosdoshme për çdo femër

Çfarë e bën femrën të bukur: Flokët e dendur dhe thonjtë? Buzëqeshja e këndshme? Lëkura e shkëlqyer? Apo ajo është trupi i ri?

Për ta siguruar këtë, ju nevojiten këto tetë materie ushqyese, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

Kolagjeni i hidrolizuar

Kolagjeni është komponent strukturor i lëkurës i cili i ndihmon lëkurës që të mbajë elasticitetin dhe fortësinë e saj.

Magnezi

- Advertisement -

Magnezi është element shumë i rëndësishëm i ushqimit njerëzor dhe lehtëson absorbimin e kalciumit dhe të vitaminës D.

Vitamina B1

Vitamina B1 ndihmon në lirimin e energjisë, duke rregulluar metabolizmin e yndyrave, karbohidrateve dhe proteinave. Ndihmon në funksionimin më të mirë të nervave dhe rrit aktivitetin mendor, madje edhe tonusin e muskujve.

Vitamina B2

Vitamina B2 i kontribuon funksionimit më të mirë të metabolizmit, në krijimin e lëkurës së shëndoshë, thonjve dhe flokëve. Bashkë me këtë, qetëson ënjtjen në gojë, buzë, gjuhë dhe i kontribuon shikimit më të mirë.

Tetë vitaminat e domosdoshme për çdo femër!

Vitamina B5 ndihmon në rregullimin e metabolizmit dhe sintezës së hormoneve, zhvillimin normal të trupit dhe të sistemit qendror nervor.

Vitamina B6

Vitamina B6 i kontribuon efikasitetit normal energjik të metabolizmit të aminothartirave, yndyrave dhe proteinave. Mund të ndihmojë në zvogëlimin e lodhjes, ndërsa funksioni i saj është kyç për funksionim normal të trurit, sistemit nervor dhe sistemit muskulor.

Silici

Silici ndihmon në krijimin e lëkurës më elastike dhe më të fortë, forcon flokët dhe ndihmon në absorbimin më të mirë të vitaminave dhe mineraleve të cilat trupi i njeriut i merr.

Kolagjeni

Kolagjeni është në gjithë trupin tonë – në sytë tanë, nyjat dhe natyrisht në enët tona të gjakut. Si proteinë themelore e trupit, mungesa e kolagjenit krijon probleme.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...