E enjte, 30 Mars, 2023

8 këshilla të thjeshta, por me vlerë, që flokët tuaj të rriten më shpejt

- Advertisement1-

Flokët rriten rreth një centimetër në muaj, por rritja e tyre mund të stimulohet, megjithëse brenda disa limiteve.


Për t’i rritur flokët në mënyrë natyrale dhe të shpejtë, ata duhet të kurohen, duke evituar së pari lyerjen e shpeshtë të tyre, së dyti piastrën dhe trajtime të tjera për flokët.

- Advertisement -

Së treti, kujdes i veçantë duhet treguar edhe në zgjedhjen e shampos dhe balsamit për flokët.

Së katërti, duhen prerë majat e dyfishta të flokëve, në mënyrë që të mos dëmtohet pjesa e shëndetshme e tyre.

Së pesti, shmangni ndryshimet ekstreme të bojës së flokut, pasi është një shkatërrim i garantuar.

- Advertisement -

Së gjashti, hiqni dorë nga nxehtësitë e tepërta gjatë krehjes apo modelimit të flokëve.

Së shtati, për stimulimin e rritjes së tyre këshillohet që një herë në dy javë t’i shpëlani me ujin e rozmarinës, pasi kjo e fundit të jetë zier në të.

Dhe së teti, rrënja e flokut ka nevojë që një herë në javë të masazhohet me delikatesë para larjes, pasi kështu stimulohet rritja e tij.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...