E diel, 5 Shkurt, 2023

7-vjeçari futet në shtëpinë që kishte marrë zjarr për të shpëtuar motrën e tij

- Advertisement -

Një djalë 7-vjeçar me emrin Eli i shpëtoi jetën motrës së tij të vogël nga zjarri që shkatërroi shtëpinë e familjes së tyre.


Ishte një natë e zakonshme për familjen Davidson në Tenessi, kur u zgjuan papritur nga një aromë tymi gjatë kohës që po flinin.

- Advertisement -

Brenda pak minutash, shtëpia e tyre u dogj nga flakët dhe vajza 22-muajshe Erin Davidson kishte ngelur e bllokuar në dhomën e saj. Ndërkohë që çifti po përpiqej të shpëtonte Elin dhe djalin tjetër 2-vjeçar Elijah, dhoma e gjumit e Erin ishte rrethuar nga zjarri.

“Tymi dhe zjarri ishin aq të dendur sa nuk mund të hyja dot tek ajo,” tha babai i saj, Chris Davidson.

“Ne dolëm jashtë dhe u afruam tek dritarja e dhomës së saj të gjumit, por unë nuk mund ta arrija dot dritaren sepse ishte shumë e lartë. Kështu që mora Elin, i cili u fut në dritare dhe hyri brenda dhomës së saj duke e shpëtuar atë. Ne jemi shumë krenar për Elin.’’

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...