E shtunë, 27 Shkurt, 2021

5 simptoma në sy që paralajmërojnë mungesën e vitaminës D

Nëse jeni një person që tentoni të shmangni diellin, vuani nga alergjitë në qumësht ose i përmbaheni një diete të rreptë vegane, mund të jeni në rrezik për mungesë të vitaminës D.


E njohur si vitamina e diellit, ajo prodhohet nga trupi në përgjigje të lëkurës që ekspozohet ndaj rrezeve të diellit.

Padyshim që gjatë dimrit, mungesa e vitaminës D është më e theksuar.

Por, cilat janë pesë shenjat që gjenden në sytë tuaj duke paralajmëruar se mund të keni mungesë të D?

Uveiti është ënjtje e uveas që përfshin irisin, trupin ciliar dhe enët e gjakut që mbështesin pjesën e pasme të syrit, shkruan Express.co.uk.

“Ky problem ka një numër shkaqesh të mundshme, duke përfshirë infeksionin, sëmundjen e tretjes, ndërlikimet e operacionit pas syve, traumën e syve, problemet inflamatore dhe sëmundjet autoimune”, tha qendra për shikimin.

Faqja shëndetësore vazhdoi: “Ndjeshmëria ndaj dritës, shikimi i paqartë, dhimbjet dhe skuqja janë simptoma të uveitit”.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kanceri iu përhap në çdo pjesë të trupit: Gruaja tregon si e shëroi për 4 muaj me këtë pije

Ann Cameron në vitin 2012 iu nënshtrua një operacioni, për shkak të kancerit në...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë...

Uleni këmbë mbi këmbë, pasi ta lexoni këtë s’do e bëni më

Të gjithë kemi mënyrën tonë të të ulurit, por vetëm sepse ndihemi rehat nuk...

Simptomat e reja të Covid-19 që shfaqet te fëmijët – Dy shenjat shqetësuese

Nëse shihni këto 2 shenja duhet të shqetësoheni. Sipas një studimi të fundit Amerikan, ka...