E diel, 4 Dhjetor, 2022

5 këshillat që duhet të dini nëse do të keni intervistë pune në mënyrë virtuale

Nëse keni arritur të caktoni kohën se kur do ta mbani intervistën virutale, urime! Ju pothuajse keni fituar punën.

Tani është koha për t’u përgatitur për sukses dhe për të marr këshillat e duhura që të mund të fitonin punën.

- Advertisement -

Më shumë kompani po kryejnë intervista në internet këto ditë. Kjo sepse mund të jetë me të vërtetë efikase, si për kandidatin ashtu edhe për kompaninë.

Prandaj, në mënyrë që të jeni më të përgatitur, më poshtë gjeni disa këshilla për një përgatitje të suksesshme:

Përgatitja

- Advertisement -

Të kesh një intervistë pune virtuale nuk do të thotë që nuk duhet ta marrësh seriozisht. Trajtojeni sikur të intervistoheshit personalisht. Ju duhet të hulumtoni plotësisht kompaninë, industrinë e saj, produktet e saj dhe arritjet e saj në mënyrë që të jeni të gatshëm t’i diskutoni ato gjatë intervistës suaj.

Gjithashtu, mos harroni të përgatisni disa pyetje për të bërë vetë intervistuesit kur të vijë koha.

Përpikmëri

Për një intervistë normale, është e sjellshme të shfaqeni afro dhjetë minuta më herët. Kjo hile vlen edhe për intervistat me video, përveç se është më shumë sesa të tregosh vetëm se je person i përpiktë. Ju dëshironi të jeni herët në intervistën tuaj në internet sepse mund t’ju duhet pak kohë për t’u kyçur. Për shembull, nëse kompania përdor një program video që nuk e keni përdorur kurrë, mund të duhet ca kohë për të shkarkuar aplikacionin.

Teknologjia

Do të ishte një gjë e keqe nëse zbuloni se mikrofoni ose kamera juaj nuk funksionojnë menjëherë përpara intervistës suaj. Kur përgatiteni për intervistën tuaj me video, sigurohuni që mjetet që do të përdorni janë në rregull.

Mjedisi / Vendosja

Zgjidhni vendndodhjen tuaj me shumë kujdes. Jini të kujdesshëm në vendet si kafenetë apo hapësirat e tjera, sepse do të doni të shmangni tingujt e përgatijes së kafeve dhe njerëzve të tjerë në sfond. Mundohuni të gjeni një zonë me një mur të thjeshtë për ta përdorur si sfondin tuaj, dhe sigurohuni që ndriçimi juaj nuk po krijon shkëlqim ose hije. Vendosja ideale për një intervistë me video është një dhomë e izoluar në të cilën mund të mbyllni çdo shqetësim.

Flisni ngadalë dhe qartë

Kur përdorni teknologjinë për një intervistë me video thirrje, mund të ketë vonesa ose mikrofoni mund të mos marrë zërin tuaj mirë. Për të mos lejuar që kjo të ndodhë, merrni kohën kur flisni dhe shqiptoni fjalët tuaja. Kjo do të sigurojë që intervistuesi juaj mund t’ju dëgjojë dhe t’ju kuptojë.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...