E premte, 7 Tetor, 2022

5 këshilla se si t’u tregoni fëmijëve tuaj se i doni

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është t’u themi fëmijëve tanë se i duam, por deri më tani ata ndoshta e kanë dëgjuar mijëra herë.


Ka mënyra të tjera për t’i treguar fëmijës tuaj dashurinë e prindërve. Lexoni këshillat më poshtë.

- Advertisement -

1. Dëgjojini ata

Nuk bëhet fjalë për dëgjimin në dukje, lëvizjen e kokës lart e poshtë ndërsa bëjmë më shumë se një gjë në të njëjtën kohë. Lëreni celularin, fikni televizorin, largohuni nga kompjuteri dhe kushtojini vëmendje fëmijës.

Ashtu si të rriturit, fëmijët kanë përvoja të ndryshme gjatë gjithë ditës. Ndryshe nga të rriturit, ata rrallë ju kërkojnë të përqendroheni në atë që kanë për të thënë. Bëjeni misionin tuaj të dëgjoni me kujdes. Të jeni të sigurt që vëmendja juaj ndaj tyre nuk do të kalojë pa u vënë re.

- Advertisement -

2. Kërkojuni mendimin e tyre

Duke u dhënë fëmijëve hapësirë ​​për të shprehur mendimet e tyre, ju po i bëni të kuptojnë se janë të rëndësishëm për ju. Pasi të mësoni më shumë rreth ideve, supozimeve dhe besimeve të fëmijëve tuaj, do të mësoni rreth tyre dhe do të lidheni me ta në një nivel më të thellë.

3. Përqafojini

Përqafimi i fëmijës tuaj ju ndihmon të largoni stresin, ndihmon në përmirësimin e humorit, rrit vetëvlerësimin dhe ndjenjën e sigurisë. Përqafimi do t’ju ndihmojë të dy të zhvilloni një ndjenjë besimi reciprok.

4. Gatuani ose porosisni pjatën e tyre të preferuar

Asgjë nuk mund të përcjellë mesazhin e dashurisë ashtu si ushqimi i tyre i preferuar. Merrni pak kohë dhe vini re se çfarë duan të hanë fëmijët tuaj dhe herën tjetër që të gatuani ushqimin e tyre të preferuar, ata do ta marrin mesazhin qartë dhe me zë të lartë.

5. Gjeni kohë për fëmijët tuaj

Nuk ka rëndësi nëse kaloni kohë në lojëra sociale, gatuani së bashku ose shkoni për një shëtitje. Është e rëndësishme që fëmijët tuaj të dinë se ju i kushtoni vëmendje dhe se dëshironi të kaloni kohë me ta. Shprehja “të dua” është e rëndësishme në qëndrimin ndaj fëmijëve, por nëse u tregoni atyre dashurinë tuaj për ta, ata do të jenë mirënjohës dhe kjo do të kontribuojë në një marrëdhënie edhe më të thellë dhe lidhje më të madhe mes jush dhe fëmijës suaj.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...