E enjte, 9 Shkurt, 2023

5 karakteristikat e bebeve të lindura në muajin nëntor, të dytin nuk do ta besoni

- Advertisement -

Nëse dita juaj e lindjes është parapa që të jetë në muajin nëntor, atëherë konsiderojeni veten shumë me fat.

Kjo pasi fëmijët e lindur në muajin nëntor karakterizohen me gjashtë arsyje se pse janë të veçantë shkruan Mother.ly, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

1.Priren të jenë më të rritur

Sipas një hulumtimi në Harvard, foshnjet e lindur në këtë muaj priren të jenë më të gjata dhe të peshojnë më shumë.

2.Atletë të mirë

- Advertisement -

Një studim i aftësisë për atletike tek fëmijët, zbuloi se fëmijët që kanë lindur në muajin nëntor janë më të prirur për të performuar 10-15% më mirë se bashkëmoshatarët e tyre.

3.Preferojnë gjumin më shumë

- Advertisement -

Hulumtimet e shumta kanë treguar se fëmijët preferojnë më shumë gjumin.

4.Mund të jenë majtak

Sipas hulumtimeve nga Universiteti i Vjenës, djemtë e lindur nga muaji nëntor-janar kanë më shumë shanse që të jenë majtak.

5.Rrezik të ulët për zhvillimin e sëmundjeve

Studimi nga Britania e Madhe zbuloi se fëmijët e lindur po në këtë muaj kanë rreziqe më të vogla për zhvillimin e sëmundjeve.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...