E shtunë, 1 Tetor, 2022

5 gjendje të zakonshme të lëkurës që mund të ndikojnë në vulvë

- Advertisement -

Vulva përfshin labia, klitorisin, gjëndrat Bartholin dhe hapjen e vaginës dhe mbron organet seksuale dhe hapjen urinare tek gratë. Ka flokë pubik dhe inde dhjamore për amortizim.Folikuliti: folikulat e flokëve pubik mund të inflamohen dhe të shfaqen si gunga të vogla, të kuqe që ndonjëherë mund të jenë të dhimbshme. Kjo gjendje quhet folikulit.

Dermatiti i kontaktit: është një acarim i lëkurës. Irrituesi mund të ndryshojë nga sapunët tek pëlhura ose parfumet. Simptomat përfshijnë kruajtje, pickim, djegie dhe madje dhimbje.

- Advertisement -

Ilaçet: lënia e zonës e pashqetësuar dhe veshja e pambukut për disa ditë duhet të përshpejtojë procesin e shërimit. Ju gjithashtu mund të lani butësisht zonën me ujë të vakët dhe të vendosni butësisht një shtresë të hollë vazelinë në lëkurën e prekut.

Kista e Bartholin: gjëndrat e Bartholin mund të gjenden në të dy anët e vaginës. Ata lubrifikojnë vaginën gjatë seksit. Nëse ka një pengesë në gjëndra, lëngu vajosës mund të mblidhet brenda tyre. Ky grumbullim i lëngjeve mund të çojë në ënjtje pranë hapjes vaginale dhe përfundimisht të shkaktojë formimin e cisteve brenda gjëndrave.

Lichen sclerosus: rrudha të vogla mund të jenë shenjë e Lichen sclerosus. Pacientët shpesh përjetojnë kruajtje intensive, djegie, dhimbje dhe lotë vaginal gjatë marrëdhënies seksuale.

- Advertisement -

Lichen planus: mund të duket ndryshe në pjesë të ndryshme të trupit. Nëse prek flokët, lëkurën ose thonjtë duket si lezione të purpurta që shpesh kruhen. Në gojë dhe në vulvë duket si copa të bardha. Djegia, kruajtja, hidhërimi, shkarkimi i pazakontë dhe plagët e dhimbshme janë disa nga simptomat për t’u parë.

 

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...